| Autor: redakcja1

Gorsze prognozy zbiorów pszenicy na Ukrainie

W szacunkach z końca maja br. UkrAgroConsult oszacował tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie na 54,9 mln ton względem 57,95 mln ton w poprzednim sezonie.

Gorsze prognozy zbiorów pszenicy na Ukrainie

Zbiory pszenicy na Ukrainie


Jak wskazuje FAMMU/FAPA, pomimo oczekiwanego spadku produkcji zbożowej mają zwiększyć się zapasy na koniec sezonu – z 2,7 mln ton do 3,49 mln ton za sprawą przewidywanej zniżki eksportu z 35,8 mln ton do 32,4 mln ton.
 
Jak wynika z najnowszej prognozy UkrAgroConsult, w tym sezonie zbiory pszenicy wyniosą 22 mln ton. Oznacza to spory wzrost w odniesieniu do poprzednich szacunków wynoszących 18 mln ton. Na korektę wpływ miały sprzyjające warunki pogodowe zaobserwowane wiosną br. Przewidywana wysyłka pszenicy w nadchodzącym sezonie też została zwiększona z 11 mln ton do 11,5 mln ton.
 
Susza odnotowana latem i jesienią 2015 roku, dotykająca połowy areału, spowodowała zniżkę siewów zbóż ozimych, w tym głównie pszenicy. Sytuację poprawiła jednak korzystna aura wiosną br. – deszcze w kwietniu i maju. Jak wynika z prognoz, areał upraw zbóż ozimych na zbiór w 2016 r. wynosi 7,1 mln ha, w tym 6 mln ha przeznaczono pod pszenicę. Według oficjalnych ocen, w 2015 roku kraj zebrał 60 mln ton ziarna, w tym pszenica stanowiła 26,5 mln ton.


Tagi:
źródło: