| Autor: redakcja1

Prognozy zbiorów zbóż i rzepaku w Niemczech

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) ponownie koryguje w dół (01-08-20148) swoją prognozę krajowych zbiorów. Zamiast ostatnich szacunkowych 41 milionów ton zbóż, DBV spodziewa się jedynie zbiorów o wielkości 36 milionów ton. Aktualne prognozy oparte są w dużej części na raportach z pól i potwierdzają pesymistyczne oceny z ostatnich kilku dni.

Prognozy zbiorów zbóż i rzepaku w Niemczech
W związku z tym przewodniczący DBV, Joachim Rukwied, wzywa państwa federalne do szybkich działań, a rząd federalny musi pójść za tym przykładem. Zbiory zbóż i rzepaku są w Niemczech mocno zaawansowane i pokazują katastrofalny rozmiar szkód spowodowanych przez suszę.

- Plony są znacznie poniżej naszych już niskich oczekiwań - podkreślił Rukwied z okazji drugiego raportu żniwnego DBV.

 
Jak wskazuje Andrzej Bąk z WGT S.A., najważniejszym gatunkiem zboża uprawianego w Niemczech jest pszenica ozima o powierzchni 2,96 miliona hektarów. Zbiory pszenicy zbliżają się do końca w większości regionów. Obszary, które należy jeszcze zebrać, znajdują się na wysokościach iw północnych Niemczech.
 
Plonowanie pszenicy ozimej wynosi średnio 6 ton z hektara. Oznacza to, że plon tego zboża, jest o 20% niższy niż rok wcześniej (7,7 t/ha) i 25% poniżej średniej pięcioletniej (8 t/ha). W konsekwencji zbiory pszenicy ozimej wyniosą niespełna 18 mln ton (rok wcześniej: 24,1 miliona ton).
 
Zbiory żyta ozimego powinny wynieść poniżej 2 mln ton (2,4 mln t - rok temu), przy wydajności ledwie 3,7 t/ha (-35% w stosunku do średniej).
 
Zbiór rzepaku ozimego jest prawie kompletny. Plony średnie są poniżej 2,6 tony na hektar. Jest to spadek o 21% - rok do roku i o 32% w stosunku do średniej pięcioletniej.
 
Biorąc pod uwagę areał 1,26 miliona hektarów, tegoroczne zbiory rzepaku wyniosą niespełna 3,3 miliona ton. W porównaniu do ubiegłorocznych zbiorów odpowiada to spadkowi o około 1 mln ton nasion rzepaku lub minus 24% (r/r). Średnio w ciągu ostatnich pięciu lat niemieccy rolnicy zbierali 5,2 miliona ton tych nasion.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!