| Autor: redakcja1

Pszenica zamknęła sesję na Matif najwyżej od roku (15.04.2014)

Kontrakty na amerykańską pszenicę wystrzeliły w górę na początku tygodnia. Majowa seria podrożała na giełdzie w Chicago o blisko 3%.

Pszenica zamknęła sesję na Matif najwyżej od roku (15.04.2014)
Ponownie nakłada się kilka czynników zachęcających do gry na wzrosty notowań pszenicy. Najważniejszym jest opanowanie przez separatystów rosyjskich (w tym nieoznakowanych żołnierzy rosyjskich) ważnych punktów na wschodzie i południu Ukrainy. Rośnie tym samym ryzyko aneksji tych obszarów przez Rosję na wzór Krymu. Oznacza to bardzo duże prawdopodobieństwo odcięcia okrojonej Ukrainy od portów nad Morzem Czarnym, tamtędy odbywa się olbrzymia większość eksportu ukraińskich zbóż. W przypadku zaostrzenia konfliktu Zachód może wprowadzić jakieś ograniczania w handlu z Rosją, co jest dużo mniej prawdopodobne. Jak widać, zagrożona jest w przyszłości podaż zbóż z tych krajów. Na razie eksport z Ukrainy i Rosji odbywa się bez zakłóceń.
 
Kolejnym argumentem za wzrostami cen pszenicy w USA jest pogarszający się stan upraw ozimej pszenicy i dodatkowo prognozy mówiące o spadkach temperatury (na obszarach upraw) w tym tygodniu nawet poniżej 20 stopni F (poniżej -7stopni C). Niektóre obszary objęte suszą zostały ominięte przez opady w miniony weekend. Po zamknięciu notowań w Chicago USDA poinformował, że tylko 34% areału pszenicy jest w stanie dobrym i bardzo dobrym (spadek o 1% w ciągu tygodnia). Rok temu było to 36%. Wczorajsze dane o wysyłkach eksportowych były bardzo dobre w przypadku kukurydzy i pszenicy amerykańskiej (także wspierały ceny).
 
Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania z poniedziałku 14-04-20141

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica maj 14 – zamknęła poniedziałek wzrostem o 4,25 euro/t (+2,0%) do poziomu 214,0 euro/t. Jest to wyższe o 0,25 euro zamknięcie od wielomiesięcznego maksimum z 24 marca. W skali ub. tygodnia seria ta podrożała o 3,25 euro/t (+1,6%).

Max.: 214 euro/t (c. zamknięcia) - 14-go kwietnia. Wcześniej 24-go marca seria ta zamknęła się ceną 213,75 euro/t - najwyżej od 8-go kwietnia 2013 roku.

Min.: 29-go stycznia seria majowa stanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 187 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!