| Autor: redakcja1

Rekordy notowań pszenicy w USA na początku tygodnia (06.05.2014)

Majowa seria pszenicy ustanowiła w poniedziałek w Chicago swoje blisko 11 – miesięczne maksimum po ok. 2% wzroście.

Rekordy notowań pszenicy w USA na początku tygodnia (06.05.2014)
Jeszcze mocniej zyskiwały wczoraj kontrakty na pszenicę notowane w Minneapolis +3,6% i w Kansas +3,8 %. Za silne wzrosty odpowiada pogarszająca się kondycja upraw ozimych w USA i stojąca na krawędzi wojny Ukraina. Pszenica na Matif podrożała wczoraj tylko o 1,5 euro/t (+0,7%) do 216,75 euro/t.

Wydaje się, że inwestorzy zaczynają traktować rynek pszenicy w USA jako bardziej lokalny. Może z uwagi na wielkość produkcji amerykańskiej, która w 2013 roku wyniosła 58 mln ton w porównaniu do 712 mln ton na świecie. Stanowi to tylko 8,1% globalnych zbiorów pszenicy. Średni plon pszenicy w USA wyniósł w ubiegłym roku 3,17 t/ha. Średni plon w UE był o 75% wyższy, a niemiecka pszenica plonowała o 150% lepiej od amerykańskiej. Dla przykładu UE wyprodukowała w 2013 roku 143 mln ton pszenicy. Trudno w tej sytuacji uzasadnić dominację amerykańskiego rynku pszenicy. Trzeba mieć jednak świadomość, że z uwagi na dużą płynność to na amerykańskich giełdach lokuje się kapitał spekulacyjny. USA są także ważnym eksporterem pszenicy na świecie z udziałem ok. 20% (obecny sezon) w całym globalnym eksporcie. W tym sezonie USA powinny wyeksportować 32 mln ton (1-miejsce wśród eksporterów) pszenicy w porównaniu do 29 mln ton eksportu z UE.

W przeciwieństwie do pszenicy USA są największym na świecie producentem kukurydzy i soi. W 2013 roku zebrano tam 36% globalnej produkcji kukurydzy i 32% soi. Stąd też notowania amerykańskich kontraktów na giełdzie w Chicago na te towary mają bezpośrednie przełożenie na ceny na całym świecie.

W poniedziałek na wartości zyskiwała także kukurydza. W Chicago majowa seria podrożała o 1,9% (wcześniej w ciągu dwóch sesji straciła 4%). Poniedziałkowe tygodniowe dane na temat wysyłek eksportowych w USA były bardzo dobre, wyniosły 1,24 mln ton. Amerykański eksport od początku sezonu sięga już 29,2 mln ton w porównaniu do 12,4 mln ton rok wcześniej.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Nadal opóźnione są siewy amerykańskiej kukurydzy, osiągnęły poziom 29% areału, podczas gdy średnia 5-letnia to 42%. Jednak rok temu wiosna przyszła jeszcze później i w tym samym czasie obsiano dopiero 11% obszaru (mimo to zbiory były rekordowo wysokie).

Kukurydza na Matif podrożała w poniedziałek o 2,25 euro/t (1,2%) do 186 euro/t.

Dużym zagrożeniem dla giełdowego rynku zbóż jest rozszerzanie się ukraińskiego konfliktu na południe kraju. Tam znajdują się porty, przez które eksportuje się ukraińskie zboża.

Od początku sezonu Ukraina wyeksportowała 29,55 mln ton zbóż, w tym 18,53 mln ton kukurydzy i 8,39 mln ton pszenicy.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!