| Autor: redakcja1

Pogorszenie relacji cen pszenicy do innych zbóż

Od drugiej dekady kwietnia do połowy maja ceny pszenicy konsumpcyjnej w Polsce były wyjątkowo stabilne. W tym samym czasie zboża paszowe lekko podrożały – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Pogorszenie relacji cen pszenicy do innych zbóż

Ceny zbóż w Polsce

Według danych zbieranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w okresie od drugiego tygodnia kwietnia (11-17.04) do drugiego tygodnia maja (9-15.05) dla całego kraju cena pszenicy z dostawą nabywanej przez młyny wahała się w bardzo wąskim przedziale od 644,5 do 646,5 zł/t. Przeciętnie w tym okresie cena ta była o 7 proc. mniejsza niż przed rokiem.
 
Niemniej jednak jest to cena niższa niż można było otrzymać w sierpniu 2015 r., a więc w czasie lub bezpośrednio po zbiorach. Cena w tym miesiącu wyniosła 662 zł/t. Sytuacja, w której ceny ziarna w kwietniu i maju są mniejsze niż w momencie, kiedy je zbierano, zdarza się relatywnie rzadko. W obrębie poprzednich dziesięciu sezonów, miała miejsce jedynie dwa razy.
 
Poza tym, wszystkie inne rodzaje zboża poza pszenicą i jęczmieniem zakupywanym na cele spożywcze, były w tym czasie droższe niż w porównywalnym tygodniach 2015 r. Zdecydowanie najbardziej podrożał owies, którego zbiory, przede wszystkim w wyniku suszy, w zeszłym roku uległy zniżce o ponad 16 proc. do 1,2 mln t. Owies konsumpcyjny w tym czasie kosztował 597 zł/t i był o jedną trzecią droższy niż rok wcześniej. Owies paszowy był w granicy 554 zł/t, czyli płacono o 20 proc. więcej w skali rocznej.
 
Wzrost cen w odniesieniu do zeszłorocznych zanotowała też kukurydza, której zbiory zmalały w jeszcze większym stopniu, bo aż o 29 proc. do 3,2 mln t. Ziarno zakupywane na cele paszowe kosztowało 660 zł/t, co było ceną o 14 proc. większą niż rok temu. Co więcej, w przeciwieństwie do pszenicy, pomiędzy drugim tygodniem kwietnia, a drugim tygodniem maja kukurydza podrożała o 6 zł/t.
 
Ponadto ceny pszenżyta były w analizowanym okresie wyraźnie wyższe niż rok wcześniej. Cena od drugiego tygodnia kwietnia do drugiego tygodnia maja wyniosła 585 zł/t i była o blisko 10 proc. większa niż w tym samym okresie w 2015 r. W przypadku tego zboża prawdopodobnie zadział efekt małej dostępności innych zbóż paszowych, tj. kukurydzy, owsa, mieszanek, gdyż produkcja samego pszenżyta w 2015 r. była nawet nieco wyższa niż rok wcześniej i wyniosła około 5 mln t.
 
Zwyżki cen zbóż paszowych, przy stabilnych cenach pszenicy, oznaczają coraz gorszą relację cen pszenicy do innych zbóż. A była ona w ostatnich kilku latach bardzo sprzyjająca rozwojowi produkcji pszenicy.
 
Ten sezon nieco to zmienił. Stosunek cenowy wyraźnie poprawił się w przypadku owsa, a w nieco mniejszym stopniu także żyta, kukurydzy i pszenżyta. W ocenie analityków BGŻ BNP Paribas, sytuacja ta może spowodować spowolnienie tempa wzrost znaczenia produkcji pszenicy w naszym kraju, ale z uwagi na jego liczne zalety prawdopodobnie jeszcze nie odwróci długoterminowego trendu wzrostu popularności tego zboża.


Tagi:
źródło: