| Autor: redakcja1

Rosja nawiązuje ściślejszą współpracę z Chinami

Spór o strefy wpływów między Zachodem a Rosją się nasila, czego dowodem na to jest koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.

Rosja nawiązuje ściślejszą współpracę z Chinami
Na razie trwają zabiegi dyplomatyczne w ramach których obie strony "prężą muskuły". Zachód straszy Rosję nałożeniem embarga na handel, w tym dokończenie projektu "Nord Stream II". Rosja odpowiada zawarciem porozumienia z Chinami, czyli mocarstwem, które od lat prowadzi wojnę handlową z USA.Do spotkania obu prezydentów doszło z okazji inauguracji Olimpiady Zimowej. Prezydenci Xi i Putin wydali wspólne oświadczenie, w którym zapowiadają przemianę architektury globalnego zarządzania i porządku światowego. Transformacja ta byłaby scaleniem koncepcji i inicjatyw, które Moskwa i Pekin wymyślały oddzielnie, a które zwykle były w opozycji do USA i ich zachodnich sojuszników. Teraz oba kraje chcą postawić wspólnie wyzwanie dla amerykańskiej potęgi.

Efektem natychmiastowym porozumienia jest szersze otwarcie Chin na eksport rosyjskich zbóż. Wcześniej Chiny importowały zboża tylko z niektórych regionów Rosji, dbając o bezpieczeństwo fitosanitarne. Teraz zakupy rosyjskiej pszenicy i jęczmienia wzrosną kosztem dostawców takich jak Francja, Australia i Kanada. Warto wspomnieć, że Chiny są w tym sezonie drugim, po Algierii, nabywcą unijnej (głównie francuskiej) pszenicy z wynikiem 1,644 mln ton.


Tagi:
źródło: