| Autor: redakcja1

Rynek zbóż w Polsce i na świecie (06-12.01.2014)

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem rynku zbóż w dniach od 6 do 12 stycznia 2014 roku w Polsce, przygotowanym w cotygodniowym raporcie przez Agencję Rynku Rolnego.

Rynek zbóż w Polsce i na świecie (06-12.01.2014)
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 06– 12.01.2014 r. przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się w granicach 768 zł/t, czyli była o 0,3% mniejsza niż tydzień wcześniej i przed miesiącem. Jednocześnie zboże to było o 27% tańsze niż przed rokiem.
 
Za żyto konsumpcyjne w skupie średnio płacono 555 zł/t, a zatem to wzrost o 4% niż w poprzednim tygodniu i o 2% niż miesiąc wcześniej. W odniesieniu do porównywalnego okresu stycznia 2013 r. za żyto płacono o 25% mniej.
Za jęczmień paszowy (wg ZSRIR MRiRW) przeciętnie w kraju otrzymywano 800 zł/t, a więc było to o 0,2% drożej niż tydzień wcześniej. Cena ta była o ponad 1% większa niż przed miesiącem, ale o 9% mniejsza niż przed rokiem.
 
Sezonowe ograniczenie podaży kukurydzy wpływa na dalszy wzrost cen tego ziarna. Średnia cena skupu kukurydzy zwiększyła się do 674 zł/t, tj. o ponad 1% w odniesieniu do poprzedniego tygodnia. Ziarno to było również o 1% droższe niż przed miesiącem, ale o 27% tańsze niż rok wcześniej.
 
Ceny na giełdach zagranicznych
 
Na początku 2013 r. na monitorowanych giełdach zachodnioeuropejskich oraz w USA ceny pszenicy uległy spadkowi. W notowaniu z 9 stycznia 2014 r. (za FAPA) na giełdzie we Francji cena pszenicy konsumpcyjnej była mniejsza o 4% niż przed tygodniem, a w Niemczech o 2%. W tym czasie w USA cena pszenicy SRW, nr 2 zmalała o 3%, a HRW, nr 1 o 0,4%.
W Argentynie i na Ukrainie giełdowe ceny pszenicy konsumpcyjnej utrzymały się na poziomie sprzed tygodnia. Średnia cena jęczmienia paszowego we Francji i w Niemczech była niższa niż przed tygodniem odpowiednio o 3% i o 1%.
 
Na monitorowanych giełdach zagranicznych spadała cena kukurydzy. W Argentynie cena tego ziarna w ciągu tygodnia obniżyła się o 5%, we Francji o 2%, a w USA o 1%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!