| Autor: redakcja1

Saldo polskiego eksportu zbóż wzrosło

W okresie styczeń - marzec 2020 Polska wyeksportowała 2,455 mln ton zbóż, w porównaniu do 863,4 tys. ton w tym samym okresie 2019 roku (+184,3% r/r). W tym samym czasie nasz import zbóż lekko się obniżył i wyniósł 309,91 tys. ton.

Saldo polskiego eksportu zbóż wzrosło
Import zbóż do Polski spadł lekko, a eksport się prawie potroił, stąd saldo polskiego eksportu wzrosło w I kwartale tego roku ponad 4-krotnie.
 
Polski eksport zbóż:
 
W I kwartale tego roku największy udział w eksporcie zbóż miała pszenica (61,9%), a następnie kukurydza (14,4%). Wzrost eksportu dotyczył wszystkich zbóż, oprócz owsa.
 
Do wzrostu sprzedaży przyczynił się w dużej mierze korzystny (wysoki) kurs dolara względem złotego. Dzięki posiadaniu własnej waluty mogliśmy skutecznie konkurować o rynki zbytu z krajami ze strefy euro.
 
Olbrzymia większość pszenicy wyeksportowana została za pośrednictwem portów poza UE (sprzedaż za usd).
 
W omawianym czasie wywieziono z kraju aż o 1,52 mln ton pszenicy, w porównaniu do tylko 0,44 mln ton rok wcześniej (styczeń-marzec).
 
Najwięcej pszenicy wyeksportowaliśmy do Arabii Saudyjskiej (522,4 tys. ton), RPA (477,0 tys. ton) i Niemiec (121,0 tys. ton).
 
W I kwartale 2020 eksport kukurydzy prawie podwoił się (r/r) i wyniósł 234,5 tys. ton. Aż 88,0% eksportu kukurydzy trafiło do Niemiec.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!