| Autor: redakcja1

Słabe tempo eksportu unijnej pszenicy utrzymuje się nadal

W tygodniu kończącym się 18-listopada kraje Unii Europejskiej wyeksportowały (poza UE) tylko skromne 83,4 tys. ton pszenicy miękkiej.

Słabe tempo eksportu unijnej pszenicy utrzymuje się nadal
W skali tygodnia eksport tego zboża spadł o 60% i był ponad pięciokrotnie mniejszy niż w analogicznym tygodniu przed rokiem. Od początku lipca wywieziono poza UE 6 mln ton pszenicy, czyli o ponad 1/4 mniej niż w analogicznym okresie sezonu 2017/18.
 
W analizowanym tygodniu sprowadzono do UE: 469.896 ton kukurydzy. Łącznie w tym sezonie jest to już 7,131 mln ton. Oznacza to wynik o 28% lepszy niż przed rokiem.
 
Kukurydza importowana jest głównie z Brazylii (2,864 mln ton) i Ukrainy (2,660 mln ton). Udział ukraińskiej kukurydzy w imporcie wzrósł o prawie 40% (r/r) kosztem ziarna pochodzącego z Brazylii.
 
W ostatnim tygodniu sprowadzono na teren UE 67.573 ton pszenicy (miękka, durum i ekwiwalent mąki). Łącznie w tym sezonie zaimportowano 2,152 mln ton pszenicy. Źródłem importowanej pszenicy miękkiej jest głównie Rosja, a pszenica durum sprowadzana jest przede wszystkim z Kanady i USA.
 
Import wszystkich zbóż od początku tego sezonu wynosi 9,583 mln ton i jest o 1/5 (+19% r/r) większy niż przed rokiem.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!