| Autor: mikolaj

Niespełna 28 mln ton pszenicy we Francji

Służby statystyczne francuskiego Ministerstwa Rolnictwa (SSP) ponownie zmniejszyły ocenę tegorocznej produkcji pszenicy miękkiej we Francji - do 28 mln ton, czyli to o 0,3 mln ton mniej niż w poprzednim raporcie.

Niespełna 28 mln ton pszenicy we Francji

Zbiory zbóż we Francji

Bez zmian pozostawiono prognozy zużycia wewnętrznego pszenicy zwyczajnej – w wysokości 5 mln ton na cele konsumpcyjne, 3 mln ton na cele przemysłowe i 5,3 mln ton na cele paszowe. Prognozy eksportu do krajów UE zostały obniżone do 6,4 mln ton. Korekta ta uwzględnia przede wszystkim spadek dostaw do Holandii, Hiszpanii i Niemiec. W niezmienionej wysokości pozostawiono natomiast prognozę wywozu do krajów trzecich – 4,7 mln ton.
 
W przypadku produkcji pszenicy durum SSP dokonało dodatniej korekty do ok. 1,6 mln ton. Szacunki zużycia pszenicy twardej na semolinę zostały utrzymane w poprzedniej wysokości, tj. 450 tys. ton. Prognozę eksportu do pozostałych krajów Wspólnoty podwyższono do 630 tys. ton, a do krajów trzecich do 170 tys. ton. Korekty prognoz eksportu uwzględniają ryzyko problemów z jakością ziarna kanadyjskiego z tegorocznych zbiorów, co w konsekwencji może spowodować spadek dostaw z Kanady do Włoch i na rynki krajów Maghrebu.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, tegoroczne zbiory jęczmienia we Francji oszacowano na ok. 10 mln ton. Jest to więc dość słaby wynik. Prognozy zużycia krajowego na cele paszowe oszacowano na 1,3 mln ton, mniej niż w poprzednim raporcie. Prognozy eksportu do krajów UE zostały utrzymane w wysokości blisko 3 mln ton. Obniżono natomiast przewidywania wywozu do krajów spoza ugrupowania – do 1,6 mln ton, czyli o 300 tys. ton mniej w porównaniu z poprzednim raportem. Korekty tej dokonano w związku ze spowolnieniem dostaw do Arabii Saudyjskiej.
 
SSP potwierdziły nie najlepsze zbiory kukurydzy we Francji – w wysokości 12,2 mln ton. Bez zmian pozostawiono szacunki zużycia tego gatunku na cele paszowe - w wysokości 2,4 mln ton. Prognoza sprzedaży do UE została skorygowana w dół o 180 tys. ton do 4,8 mln ton. Natomiast przewidywany wywóz poza Unię został nieznacznie podwyższony – o 50 tys. ton do 250 tys. ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!