| Autor: redakcja1

Od połowy sierpnia ceny większości zbóż rosną, choć dalej są mniejsze niż rok temu

Mniej więcej od połowy sierpnia 2016 r. ceny większości zbóż rosną, chociaż są niższe niż rok wcześniej. Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w pierwszych dwóch tygodniach października wyniosła 627 PLN/t i była o 7 proc. niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Od połowy sierpnia ceny większości zbóż rosną, choć dalej są mniejsze niż rok temu

Ceny zbóż w Polsce

Jak wskazują eksperci BGŻ BNP Paribas, największe spadki w ujęciu rocznym można zauważyć w przypadku jęczmienia konsumpcyjnego, który w pierwszych dwóch tygodniach br. monitorowane przez MRiRW zakłady skupowały średnio po 497 PLN/t, czyli o blisko 13 proc. taniej niż przed rokiem. Tańsza była również kukurydza paszowa, której średnia cena w analizowanym okresie wyniosła 565 PLN/t, a więc o blisko 12 proc. mniej w skali roku. Taki poziom cen w przypadku kukurydzy był najniższy od początku roku, co wynika między innymi z czynników sezonowych. Warto zaznaczyć, że w tym roku sezonowe spadki cen tego zboża są zdecydowanie głębsze niż w roku ubiegłym.
 
Jedynie ceny żyta konsumpcyjnego i jęczmienia browarnianego były minimalnie wyższe niż przed rokiem. W pierwszych dwóch tygodniach października za tonę żyta konsumpcyjnego płacono 521 PLN, czyli o 0,6 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast średnia cena skupu jęczmienia browarnianego osiągnęła poziom 687 PLN/t i była o 0,5 proc. wyższa w ujęciu rocznym.
 
Taka sytuacja cenowa na polskim rynku jest w dużej mierze konsekwencją rekordowych zbiorów większości zbóż na świecie, co ciąży na ich cenach. Czynnikiem, który nieznacznie wspiera ceny na rynku europejskim, w tym w Polsce, są słabe zbiory we Francji, a także w części Niemiec. Niemniej jednak prognozy rekordowych zapasów końcowych w sezonie 2016/2017 również wpływają ujemnie na ceny.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!