Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Od połowy sierpnia ceny większości zbóż rosną, choć dalej są mniejsze niż rok temu

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Mniej więcej od połowy sierpnia 2016 r. ceny większości zbóż rosną, chociaż są niższe...

Mniej więcej od połowy sierpnia 2016 r. ceny większości zbóż rosną, chociaż są niższe niż rok wcześniej. Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w pierwszych dwóch tygodniach października wyniosła 627 PLN/t i była o 7 proc. niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny zbóż w Polsce

Jak wskazują eksperci BGŻ BNP Paribas, największe spadki w ujęciu rocznym można zauważyć w przypadku jęczmienia konsumpcyjnego, który w pierwszych dwóch tygodniach br. monitorowane przez MRiRW zakłady skupowały średnio po 497 PLN/t, czyli o blisko 13 proc. taniej niż przed rokiem. Tańsza była również kukurydza paszowa, której średnia cena w analizowanym okresie wyniosła 565 PLN/t, a więc o blisko 12 proc. mniej w skali roku. Taki poziom cen w przypadku kukurydzy był najniższy od początku roku, co wynika między innymi z czynników sezonowych. Warto zaznaczyć, że w tym roku sezonowe spadki cen tego zboża są zdecydowanie głębsze niż w roku ubiegłym.
 
Jedynie ceny żyta konsumpcyjnego i jęczmienia browarnianego były minimalnie wyższe niż przed rokiem. W pierwszych dwóch tygodniach października za tonę żyta konsumpcyjnego płacono 521 PLN, czyli o 0,6 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast średnia cena skupu jęczmienia browarnianego osiągnęła poziom 687 PLN/t i była o 0,5 proc. wyższa w ujęciu rocznym.
 
Taka sytuacja cenowa na polskim rynku jest w dużej mierze konsekwencją rekordowych zbiorów większości zbóż na świecie, co ciąży na ich cenach. Czynnikiem, który nieznacznie wspiera ceny na rynku europejskim, w tym w Polsce, są słabe zbiory we Francji, a także w części Niemiec. Niemniej jednak prognozy rekordowych zapasów końcowych w sezonie 2016/2017 również wpływają ujemnie na ceny.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl