| Autor: redakcja1

Spadek prognoz zbiorów kukurydzy

Jak wynika z danych FranceAgriMer, produkcja kukurydzy w sezonie 2016/2017 była najmniejsza od 26 lat. Letnia susza spowodowała spore straty w uprawach tego gatunku. Ostatecznie tegoroczne zbiory zostały ocenione na 11,45 mln ton, a więc mniej niż w listopadowym raporcie. Oznacza to najniższy poziom zbiorów od sezonu 1990/1991, w którym zebrano 9,4 mln ton kukurydzy.

Spadek prognoz zbiorów kukurydzy
Jednocześnie zwiększono prognozę zapasów kukurydzy na koniec sezonu z poprzednich 2 mln ton do 2,5 mln ton, z uwagi na spodziewany wzrost importu i mniejszy popyt. Taki poziom rezerw jest zbliżony do przeciętnej pięcioletniej.
 
Francuscy analitycy zwiększali z kolei szacunek zapasów końcowych pszenicy miękkiej z 2,5 mln ton do 2,7 mln ton, obniżając jednocześnie prognozę eksportu francuskiej pszenicy do krajów UE z 6,3 mln ton do 6,1 mln ton. Bez zmian pozostawiono przewidywany eksport do krajów trzecich – w wysokości 4,7 mln ton.
 
W przypadku jęczmienia prognoza zapasów końcowych została zrewidowana w dół z 2,2 mln ton do 1,9 mln ton, ze względu na podniesienie przewidywanego eksportu do krajów trzecich – o 300 tys. ton do 1,7 mln ton.
 
Francuskie Ministerstwo Rolnictwa w ostatni czwartek obniżyło również szacunki tegorocznych zbiorów kukurydzy do 11,8 mln ton z wcześniejszych 12,3 mln ton. Oznacza to poziom produkcji o 12,3% niższy niż przed rokiem i o 23,3% poniżej średniej pięcioletniej.
 
Zdaniem FAMMU/FAPA, prognoza zbiorów pszenicy miękkiej zostało skorygowane do 28 mln ton z poprzednich 28,1 mln ton, tj. o 31% mniej w porównaniu z poziomem odnotowanym w 2015 r.
 
Według oceny francuskiego Ministerstwa Rolnictwa, areał ozimej pszenicy miękkiej wyniósł w tym roku 5,191 mln ha względem 5,182 mln ha w zeszłym roku. Powierzchnia upraw jęczmienia ozimego jest podawana w wysokości 1,378 mln ha, tj. o 4,1% mniej niż przed rokiem.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!