| Autor: redakcja1

Spadek zbiorów zbóż

Bardzo wysokie temperatury powietrza w maju i czerwcu, przy nieznacznych opadach deszczu doprowadziły do nadmiernego przesuszenia wierzchniej warstwy gruntu i szybkiego dojrzewania zbóż, tym samym ograniczając jednocześnie ich potencjał produkcyjny.

Spadek zbiorów zbóż
Żniwa, zwłaszcza jęczmienia ozimego rozpoczęto już w trzeciej dekadzie czerwca, zostały one jednak przerwane w wyniku opadów deszczu, które miejscami ulewne i połączone z silnym wiatrem powodowały wyleganie łanów zbóż oraz pogorszenie jakości ziarna. W wielu rejonach notowano porastanie ziarna, szczególnie pszenżyta.
 
Prace żniwne powszechnie prowadzono w trzeciej dekadzie lipca i pierwszej dekadzie sierpnia. Ciepła, słoneczna i raczej bezdeszczowa pogoda w sierpniu sprzyjała przeprowadzaniu żniw. Do końca sierpnia na obszarze całego kraju zakończono żniwa zbóż ozimych i jarych.
 
Na podstawie wyników reprezentacyjnego badania czerwcowego przeprowadzonego w czerwcu i lipcu 2018 r. w gospodarstwach rolnych oraz szacunków rzeczoznawców GUS ocenia się, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2018 r. wyniosła około 7,9 mln ha, w tym areał zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - 7,2 mln ha, z tego:
  • pszenicy - 2,4 mln ha,
  • żyta - 0,9 mln ha,
  • jęczmienia - 1,0 mln ha,
  • owsa - 0,5 mln ha,
  • pszenżyta - 1,3 mln ha,
  • mieszanek zbożowych - 1,1 mln ha.
Ocenia się, że plony zbóż łącznie wyniosą 33,9 dt/ha, a więc mniej o 19% w stosunku do zeszłorocznych i o 3% niż w szacunku wstępnym, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 32,3 dt/ha, tj. w porównaniu do ubiegłorocznych niższe o 19% i o 2% niż w szacunku wstępnym.
 
Zbiory zbóż łącznie ocenia się na 26,7 mln t, czyli o 16% mniej względem zbiorów ubiegłorocznych i o 3% mniej niż w szacunku wstępnym.
 
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi przewiduje się na 23,4 mln t, a zatem o 16% mniej w stosunku do zbiorów zeszłorocznych i o 3% mniej niż w szacunku wstępnym.
 
Plony zbóż ozimych wraz z mieszankami zbożowymi według ocen wyniosły 35,8 dt/ha, tj. mniej o 18% od plonów z roku ubiegłego i o 2% niż w szacunku wstępnym.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!