| Autor: mikolaj

Spadki na giełdowym rynku zbóż (8.05.2014)

Po kilku dniach silnych wzrostów cen zbóż na giełdzie w Chicago i osiągnięciu przez pszenicę blisko rocznego maksimum w środę doszło do lekkiej korekty notowań kukurydzy i pszenicy za oceanem.

Spadki na giełdowym rynku zbóż (8.05.2014)

Wprawdzie sytuacja pogodowa w USA jest nadal niekorzystna dla pszenicy i kukurydzy to jednak wczorajsze oświadczenie Putina o wycofaniu wojsk rosyjskich z granicy z Ukrainą zmniejszyło chwilowo presję na kupowanie amerykańskich kontraktów na zboża przez kapitał spekulacyjny.  Zboża na Matif od jakiegoś już czasu opierają się presji wzrostowej wywieranej przez amerykańskie kontrakty. Korekta za oceanem została więc wykorzystana do przecen europejskich kontraktów.

Szczególnie mocno, bo o 4,5 euro do 211 euro/t potaniała wczoraj majowa pszenica na Matif. Ma to także związek ze zbliżającym się końcem obrotu tym kontraktem (poniedziałek). Czerwcowa kukurydza straciła w środę 1,25 euro do 184,5 euro/t.


Perspektywy dla unijnego rynku zbóż w sezonie 2013/14 są bardzo dobre w przeciwieństwie do amerykańskiej pszenicy.

Prognozy dla Ukrainy mówią o spadku produkcji zbożowej po rekordowych zbiorach przed rokiem. Ukraińska firma Agro-Consult oczekuje zbiorów w tym roku: 19,6 mln ton pszenicy, 24 mln ton kukurydzy i 7,2 mln ton jęczmienia ton w tym roku. Będzie to odpowiedni mniej rok do roku o 6,7%, 11% i 2,7%.
Ta sama firma szacuje zbiory pszenicy w Rosji na 54,5 mln ton (+4,6%), jęczmienia na 17 mln ton (+10,4%). Zbiory kukurydzy spadną o 5% do 3,8 mln ton.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Łącznie oba te kraje powinny zebrać 74,1 mln ton pszenicy, (wzrost o 1 mln ton r/r). 24,2 mln ton jęczmienia (+1,4 mln ton w porównaniu do 2013 r.). Produkcja kukurydzy szacowana jest na 35 mln ton (-3,6 mln ton r/r).

Uczestnicy rynku czekają z niecierpliwością na comiesięczny (majowy) raport USDA z pierwszą prognozą bilansu amerykańskiego i globalnego rynku zbóż i oleistych w sezonie 2014/15. Raport opublikowany będzie w piątek.

Konflikt na Ukrainie jest daleki od zakończenia, stąd też czynnik ten nadal będzie wywierać presję na wzrosty amerykańskich kontraktów na zboża.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!