Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zboża w trendzie spadkowym na światowych giełdach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Od kilku miesięcy na giełdach amerykańskich i w Unii Europejskiej, obserwujemy coraz...

Od kilku miesięcy na giełdach amerykańskich i w Unii Europejskiej, obserwujemy coraz wyraźniej rysujący się spadkowy trend cen zbóż – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Spadki cen kukurydzy już od kwietnia


Na paryskim Euronext notowania kukurydzy w kontraktach terminowych stopniowo maleją od drugiej połowy kwietnia 2014 roku. Od tego czasu zniżka cen w najbliższym kontrakcie w połowie lipca br. osiągnęła już 13% dochodząc do 169 EUR/t.

Ceny pszenicy zaczęły spadać w maju


W odniesieniu do kontraktów dla pszenicy spadkowa tendencja rozpoczęła się blisko trzy tygodnie później. Procentowa obniżka notowań od początku maja br. wyniosła 12%. Na początku drugiej połowy lipca tego roku pszenica w najbliższym kontrakcie kosztowała 183 EUR/t.

Ceny zbóż w lipcu 2014 r.


Koniec trzeciego tygodnia lipca br. przyniósł nieznaczne zwyżki notowań pszenicy na giełdach. Wzrosty te były najprawdopodobniej głównie odpowiedzią na niepokojące doniesienia o zaostrzeniu konfliktu na Ukrainie, co w konsekwencji mogłoby wpłynąć na ewentualne perturbacje w transporcie zbóż z rejonu Morza Czarnego. Po zestrzeleniu przez terrorystów samolotu malezyjskich linii lotniczych zaostrzył się konflikt między Rosją a Ukrainą. Zwiększyło się również prawdopodobieństwo dalszej jego eskalacji. Wraz z tym wzrasta też obawa pojawienia się utrudnień logistycznych w transporcie zbóż z krajów tego regionu.
 
Ukraina i Rosja zaliczają się do znaczących dostawców pszenicy, przy czym Ukraina zajmuje trzecią pozycję w wysyłce kukurydzy na świecie. Jak wynika z prognoz USDA, w sezonie 2014/2015 eksport pszenicy z obu krajów miał osiągnąć 28,5 mln ton, co stanowiłoby niemal 20% globalnych dostaw pszenicy przewidzianych w tym sezonie, czyli 151,7 mln ton.
 
Zdaniem analityków z australijskiego banku ANZ w Melbourne, światowy rynek zbożowy pozostanie w najbliższym czasie niezwykle wrażliwy na rozwój sytuacji na Ukrainie, a w szczególności dotyczyć to będzie pszenicy. Drugim czynnikiem, który mógł spowodować taki ruch cen są nasilające się niepokoje o skutki deszczowej aury w niektórych krajach zachodniej Europy na jakość ziarna pszenicy. Z drugiej jednak strony aktualne prognozy dla Unii Europejskiej są w nadal bardzo optymistyczne.
 
Niemniej jednak, przy założeniu, że do zakończenia żniw na półkuli północnej nie wystąpią rozległe w skutkach anomalia pogodowe, mogące drastycznie obniżyć wyniki tegorocznej produkcji zbożowej, to unijny rynek będzie bardzo dobrze zaopatrzony w zboża w obecnym sezonie. Ceny zbóż będą więc miały potencjał spadkowy, a zapasy wzrosną. Niewykluczone, że Unia będzie rozważała powrót do ceł w imporcie ziarna.

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2
2014-08-18 10:27:17, napisał: Jaskier

To znaczy ze rosja nie tylkoziemniaki ale i zbóż ma sporo, to oni moga nam pomachać i sami się żywić. Teraz prawda wychodzi a nie tym co nas pocieszano, ze bez nas oni nie mają co jeść, och mają mają i to widzę teraz że sporo mająPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl