| Autor: redakcja1

Spore różnice w prognozach tegorocznych zbiorów zbóż w Rosji

Jak poinformowała niezależna firma analityczna SovEcon, w sezonie 2014/2015 rosyjski eksport zbóż łącznie może wynieść 22 mln ton, a więc o ponad 2 mln ton mniej niż w kończącym się sezonie, a to z powodu słabszych zbiorów – zauważa FAMMU/FAPA.

Spore różnice w prognozach tegorocznych zbiorów zbóż w Rosji
Szacunki te, opierają się na założeniu gorszych wyników produkcji niż przed rokiem, chociaż różnią się jednak od oficjalnych. O ile SovEcon zakłada spadek produkcji zbożowej kraju w skali rocznej, to Ministerstwo Rolnictwa nadal szacuje ich zwyżkę w odniesieniu do zeszłorocznych rezultatów. Niezależni analitycy podnieśli prognozę tegorocznych zbiorów zbóż w Rosji do 88 mln ton z poprzednich 86 mln ton, chociaż w dalszym ciągu aktualne przewidywania znacząco odbiegają od rządowych.
 
Według danych rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa, w 2014 roku kraj ten zbierze 95 mln ton ziarna, przy czym po uwzględnieniu produkcji na Krymie – będzie to o 2 mln ton więcej. Dla porównania, w 2013 roku rosyjska produkcja zbożowa wyniosła 92 mln ton. Oficjalne prognozy eksportu zbóż w przyszłym sezonie to 22 mln ton. W okresie od początku sezonu 2013/2014 do 19 marca br. Rosja wysłała poza swoje granice 19,8 mln ton zbóż, w tym 14,6 mln ton pszenicy i 2,9 mln ton kukurydzy.
 
Uzasadnione obawy nadal budzą ewentualne zakłócenia, które mogą się pojawić w przypadku nasilenia się konfliktu na Ukrainie. Tym bardziej, że Rosja eksportuje ziarno głównie do krajów położonych w północnej części Afryki oraz na Bliskim Wschodzie przez porty Morza Czarnego.
 
Po stronie popytowej SovEcon ocenił import zbóż w nadchodzącym sezonie na 1,3 mln ton, czyli bez większych zmian w odniesieniu do zeszłego sezonu handlowego. Zapasy na koniec sezonu 2013/2014 zostały oszacowane na 11,8 mln ton, w tym 1,6 mln ton mają stanowić rezerwy interwencyjne, pochodzące ze skupu prowadzonego przez rząd. Analitycy prognozują również zwiększenie się zapasów, przy czym ich poziom pod koniec czerwca 2015 roku miałby wzrosnąć do 12,1 mln ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!