| Autor: mikolaj

Copa-Cogeca oszacowała produkcję zbóż dla UE-27 na rok 2013/14

Copa-Cogeca opublikowała ostateczne szacunki produkcji zbóż dla UE-27 na rok gospodarczy 2013/14. Według raportu produkcja wraca do odpowiedniego poziomu (298 mln ton), a jakość zbóż jest wysoka. Produkcja wzrosła o 9,5% w stosunku do roku ubiegłego. Ze względu na późne zbiory, wiele ziarna w dalszym ciągu znajduje się w gospodarstwach, co doprowadzi do trudności z transportem.

Copa-Cogeca oszacowała produkcję zbóż dla UE-27 na rok 2013/14
Kwestię tę omówiono podczas posiedzenia grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca. Przemawiając po posiedzeniu, przewodniczący grupy roboczej, Max Schulman z Finlandii powiedział:
- Z danych wynika, że produkcja zbóż w UE-27 wzrosła o 9,5% w stosunku do roku ubiegłego. Jakość jest wysoka, zwłaszcza ze względu na wysoką zawartość białka i niski poziom obecności mykotoksyn.-
 
W szczególności oczekuje się, że produkcja pszenicy zwyczajnej wzrośnie o 8,6% i osiągnie 134 mln ton w tym roku. Produkcja jęczmienia wzrośnie o 7,9%, a kukurydzy o 13,2%. Nie wiadomo jeszcze do końca jak będą wyglądać zbiory kukurydzy, ze względu na zmianę stosowanych odmian spowodowaną późnym nadejściem wiosny, która była chłodna. Ze względu na późne zbiory, wiele ziarna w dalszym ciągu znajduje się w gospodarstwach, co doprowadzi do trudności z transportem. Rolnicy potrzebują narzędzi pozwalających im na konkurowanie na rynkach światowych. Potrzebujemy kwalifikowanego materiału siewnego i różnorodnych środków ochrony roślin.

 - Ekstremalne wahania na rynku wpływają poważnie na dochodowość gospodarstw, powodując straty w wysokości do 50 euro na tonę. Dlatego właśnie rolnicy potrzebują dostępu do narzędzi rynkowych, aby mogli zabezpieczyć się na wypadek spadku cen, zwłaszcza ze względu na nieustannie wzrastające koszty produkcji - dodał Max Schulman.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!