| Autor: redakcja1

Pszenica potaniała na giełdach (30.12.2013-03.01.2014)

Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie styczniowym na Matif były o 1,4% mniejsze niż przed tygodniem i wyniosły 208 EUR/tonę – informuje FAMMU/FAPA.

Pszenica potaniała na giełdach (30.12.2013-03.01.2014)
Nieznaczne dodatni wzrost notowań miał miejsce w odniesieniu do kontraktu terminowego na kukurydzę z realizacją w styczniu 2014 roku – o 0,6% do 173,5 EUR/tonę. W grudniu minionego roku ceny unijnej pszenicy były wspierane poprzez wysoki popyt w eksporcie. Wzmożona wysyłka była jednym z kluczowych czynników utrzymujących ceny tego gatunku na stosunkowo wysokim poziomie.
 
Konkurencja wśród dostawców o najważniejsze rynki zbytu jest jednak w tym sezonie dosyć spora, zwłaszcza po umocnieniu pozycji krajów basenu Morza Czarnego w eksporcie. Jak podaje egipski GASC, od lipca zeszłego roku dokonywane były zakupy głównie od państw z tego rejonu. W ostatnim przetargu z dnia 17 grudnia 2013 roku GASC zakupił 120 tys. ton rumuńskiej i rosyjskiej pszenicy z dostawą na 21- 31 stycznia bieżącego roku. Egipt sprowadza najczęściej około 10 mln ton pszenicy rocznie, z czego GASC zakupuje co najmniej połowę.
 
Sytuacja na globalnym rynku pszenicy wydaje się jednak zmieniać. Być może będzie to dotyczyło również Unii. Zwiększona dostępność pszenicy z krajów półkuli południowej, coraz mniejszy pośpiech w dokonywaniu zakupów ze strony importerów, a także zastępowanie pszenicy w paszach przez inne, tańsze gatunki zbóż mogą wpływać na obniżkę notowań tego ziarna w najbliższym czasie. Spadkowo mogą też oddziaływać pojawiające się przewidywania odnośnie produkcji pszenicy na półkuli północnej.
 
Dotychczasowe relatywnie wysokie ceny pszenicy konsumpcyjnej i wyraźna zniżka notowań kukurydzy przyczyniły się do wzrostu obszaru upraw tego gatunku w skali globalnej. Także w samej Unii Europejskiej szacowana jest większa produkcja pszenicy miękkiej. W ostatnim raporcie Strategie Grains przewiduje tegoroczne, unijne zbiory pszenicy na 138 mln ton, czyli o 2,4% więcej niż w zeszłym roku. Prognoza ta bazuje głownie na zwiększonej powierzchni – o 3,8% do 24,1 mln ha.
Ceny zbóż w kontraktach terminowych na amerykańskich giełdach kontynuują zniżki. Tendencja spadkowa utrzymuje się zarówno w odniesieniu do notowań pszenicy, jak i kukurydzy na CBoT. W ciągu ostatniego tygodnia ceny kukurydzy w kontrakcie marcowym zmalały o 1,3% do 165,5 USD/t, a pszenicy konsumpcyjnej w najbliższym kontrakcie – o 1,5% do 219,4 USD/t. Taniała również pszenica w kontraktach na giełdach w Kansas i Minneapolis. Pszenica HRW na giełdzie KCBT obniżyła swoją wartość przez ostatni tydzień o 2,1% do 231,9 USD/t, a pszenica HRS – o 2% do 229,7 USD/t.
 
Stan ozimej pszenicy w USA nadal jest dobry. Ocenia się, że zasiewy pszenicy ozimej na Środkowym Zachodzie nie są narażone na większe straty mrozowe. Pomimo odnotowywania ujemnych temperatur, utrzymująca się pokrywa śniegu powinna ochronić oziminy przed ich negatywnymi skutkami. Mrozy mogą być jednak utrudnieniem dla transportu rzecznego.
 
W Argentynie w ostatnim czasie, w niektórych regionach kraju odnotowano opady deszczu, które będą korzystne dla upraw soi i kukurydzy. W dalszym ciągu jednak jest zbyt sucho w rejonie Buenos Aires i Pampy. Deszcze były też zapowiadane dla Brazylii. Ostatnia poprawa pogody w Ameryce Południowej powinna złagodzić obawy o wyniki zbiorów w tym regionie.
 
Wszystko wskazuje na to, że wysoka podaż zbóż w skali świata, po urodzaju w 2013 r. w krajach półkuli północnej, a także rosnąca dostępność na rynku zbóż od dostawców z półkuli południowej, w połączeniu z dobrymi jak na razie perspektywami zbiorów w kolejnym sezonie, będą nadal działać spadkowo na ceny zbóż – w tym głównie w odniesieniu do zbóż paszowych – zauważa FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!