| Autor: redakcja1

Spadki na giełdowym rynku zbóż, poprawa prognoz dla Rosji i Ukrainy (22.05.2014)

Kontrakty zbożowe na Matif potaniały wczoraj (najbliższe serie) o 0,5-0,8%, co było konsekwencją wtorkowej przeceny na giełdzie w Chicago.

Spadki na giełdowym rynku zbóż, poprawa prognoz dla Rosji i Ukrainy (22.05.2014)
Amerykańska pszenica rozpoczęła sesję wzrostami, jednak ostatecznie straciła w środę blisko 1% (seria najbliższa), ustanawiając najniższy poziom zamknięcia od 11-go marca. Poprawa pogody w USA daje szansę na nadrobienie opóźnień w wysiewach pszenicy jarej.
 
Rozwijają się opady na objętych suszą obszarach upraw pszenicy ozimej i mają wpływ bardziej psychologiczny na uczestników rynku, ponieważ w ocenie analityków nie zdołają już wpłynąć na plony.

Kukurydza zyskała wczoraj minimalnie na CBoT po 5 sesjach spadkowych z rzędu po  cotygodniowych danych EIA (US Energy Information Administration), które pokazały tygodniowy wzrost produkcji etanolu, potwierdzając wyższe wykorzystanie kukurydzy. Spadły jednocześnie zapasy i import bioetanolu.

 
Mimo ostatnich przecen od styczniowych 3,5 letnich minimów amerykańską kukurydzę dzieli 13% a pszenicę 20,5%.

Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom zapowiada się kolejny sezon z bardzo dobrymi zbiorami zbóż w krajach Basenu Morza Czarnego. Ostatnie krajowe prognozy mówią o tylko niewielkim spadku produkcji zbożowej na Ukrainie i wyższych zbiorach w Rosji i Kazachstanie. Eksport z tych krajów powinien wzrosnąć w kolejnym sezonie. Zapowiada to dużą konkurencję o rynki zbytu i nie wróży dobrze cenom europejskich zbóż.

Bardzo dobre prognozy tegorocznych zbiorów płyną z Ukrainy. Wydaje się, że powszechne opinie analityków o znaczącym spadku plonowania zbóż na Ukrainie w związku z niedoinwestowaniem upraw (ograniczony dostęp do kredytów) mogą się nie sprawdzić i kolejne raporty USDA będą korygowane w górę.
 
Swoją prognozę zaprezentował „Ukraine Farmers Club”. Organizacja zrzeszająca producentów ukraińskich szacuje produkcję zbóż w tym roku na 60,0-61,5 mln ton w porównaniu do 62,9 mln ton w 2013 roku. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę utratę ok. 2 mln ton zbóż na rzecz Rosji po aneksji Krymu. Zbiory kukurydzy mogą wynieść 28,5-29,0 mln ton w porównaniu do 30,9 mln ton w 2013 roku. Produkcja pszenicy prognozowana jest na poziomie ubiegłorocznym 22,0-22,5 mln ton. Zbiory jęczmienia powinny wynieść 8 mln ton w porównaniu do 7,6 mln ton w 2013 roku.

Czytaj więcej o cenach zbóż
 
„Rusagrotrans” prognozuje zbiory zbóż w tym roku w Rosji na 95-97 mln ton (w tym 2 mln ton na Krymie) w porównaniu do 92,4 mln ton w 2013 roku. Eksport zboża z Rosji w 2014 prognozowany jest na 27-28 mln ton w porównaniu do 25,3 mln ton w 2013 roku.

W prasie pojawiła się wypowiedź rosyjskiego ministra rolnictwa z 22 maja. Za Interfax - „Ministerstwo Rolnictwa może zwiększyć prognozy zbiorów zbóż w 2014 r. do 100 mln ton, powiedział dziennikarzom minister rolnictwa Nikolai Fyodorov” Według niego, istnieją oznaki suszy na Krymie, ale ten region jeszcze nie jest brany pod uwagę w prognozach ministerialnych.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!