| Autor: redakcja1

Tydzień rozpoczął się od przecen kontraktów na zboża po obu stronach Atlantyku (13.05.2014)

Od 1% do 1,5% potaniały na zamknięciu poniedziałkowej sesji najbliższe serie pszenicy, kukurydzy i soi na giełdzie w Chicago.

Tydzień rozpoczął się od przecen kontraktów na zboża po obu stronach Atlantyku (13.05.2014)
Spadki kontraktów futures są konsekwencją piątkowego raportu USDA i weekendowych opadów w Kansas. W poniedziałek opublikowane zostały dane o tempie zasiewów amerykańskiej kukurydzy. Okazuje się, że farmerzy nadrobili opóźnienia. USDA oszacował zaawansowanie wysiewów kukurydzy na 59% planowanego areału (1% powyżej średniej 5-letniej). Kondycja amerykańskiej pszenicy ozimej pogarszała się w ostatnim tygodniu.
 
Silny spadek zanotowano dla pszenicy HRW (odmiany twarde), lekko polepszył się stan pszenicy SRW (odmiany miękkie).

Europejskie kontrakty na zboża zareagowały spadkami na piątkową silną przecenę za oceanem. Szczególnie mocno potaniała pszenicy w kontrakcie na stare zbiory. Majowa seria w ostatnim dniu obrotu straciła na Matif 5 euro/t do 202,25 euro/t. Seria listopadowa na pszenicę potaniała 3 euro do 204,25 euro/t.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Kryzys na Ukrainie wydaje się pogłębiać zwłaszcza po referendach przeprowadzonych na wschodzie kraju. Eksport zbóż odbywa się jednak bez przeszkód, a inwestorzy powoli przyzwyczajają się do trwałego napięcia sytuacji w tym regionie. Aneksja przez Rosję kolejnych regionów wschodniej i południowej Ukrainy jest bardzo prawdopodobna w perspektywie kilku tygodni lub nawet miesięcy. Szczególnie groźne dla rynku zbóż byłoby odcięcie Ukrainy od portów nad Morzem Czarnym.

 
Notowania z poniedziałku 12-05-2014

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica maj 14 – zamknęła poniedziałek spadkiem o 5,0 euro/t (-2,4%) do 202,25 euro/t. W poniedziałek seria ta zakończyła swoje notowania. Seria listopadowa (nowe zbiory) zamknęła poniedziałkową sesją ceną 204,25 euro/t (-3,0 euro/t).

 
Max.:14 -go kwietnia seria majowa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.

Min.: 29-go stycznia seria majowa stanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 187 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!