Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Tydzień rozpoczął się od przecen kontraktów na zboża po obu stronach Atlantyku (13.05.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Od 1% do 1,5% potaniały na zamknięciu poniedziałkowej sesji najbliższe serie pszenicy,...

Od 1% do 1,5% potaniały na zamknięciu poniedziałkowej sesji najbliższe serie pszenicy, kukurydzy i soi na giełdzie w Chicago.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Spadki kontraktów futures są konsekwencją piątkowego raportu USDA i weekendowych opadów w Kansas. W poniedziałek opublikowane zostały dane o tempie zasiewów amerykańskiej kukurydzy. Okazuje się, że farmerzy nadrobili opóźnienia. USDA oszacował zaawansowanie wysiewów kukurydzy na 59% planowanego areału (1% powyżej średniej 5-letniej). Kondycja amerykańskiej pszenicy ozimej pogarszała się w ostatnim tygodniu.
 
Silny spadek zanotowano dla pszenicy HRW (odmiany twarde), lekko polepszył się stan pszenicy SRW (odmiany miękkie).

Europejskie kontrakty na zboża zareagowały spadkami na piątkową silną przecenę za oceanem. Szczególnie mocno potaniała pszenicy w kontrakcie na stare zbiory. Majowa seria w ostatnim dniu obrotu straciła na Matif 5 euro/t do 202,25 euro/t. Seria listopadowa na pszenicę potaniała 3 euro do 204,25 euro/t.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Kryzys na Ukrainie wydaje się pogłębiać zwłaszcza po referendach przeprowadzonych na wschodzie kraju. Eksport zbóż odbywa się jednak bez przeszkód, a inwestorzy powoli przyzwyczajają się do trwałego napięcia sytuacji w tym regionie. Aneksja przez Rosję kolejnych regionów wschodniej i południowej Ukrainy jest bardzo prawdopodobna w perspektywie kilku tygodni lub nawet miesięcy. Szczególnie groźne dla rynku zbóż byłoby odcięcie Ukrainy od portów nad Morzem Czarnym.

 
Notowania z poniedziałku 12-05-2014

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica maj 14 – zamknęła poniedziałek spadkiem o 5,0 euro/t (-2,4%) do 202,25 euro/t. W poniedziałek seria ta zakończyła swoje notowania. Seria listopadowa (nowe zbiory) zamknęła poniedziałkową sesją ceną 204,25 euro/t (-3,0 euro/t).

 
Max.:14 -go kwietnia seria majowa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.

Min.: 29-go stycznia seria majowa stanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 187 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy

  W Polsce kukurydzę uprawia się na powierzchni 1,2 mln hektarów z czego około 600 ha to uprawa na ziarno. Do obsiania takiego areału rolnicy maja do wyboru bardzo liczne odmiany z rejestrów...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl