Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Tydzień zaczął się od przeceny na giełdowym rynku zbóż, ukraiński eksport odbywa się bez problemów (18.03.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W poniedziałek doszło do sporej przeceny kontraktów na zboża po obu stronach Atlantyku.

W poniedziałek doszło do sporej przeceny kontraktów na zboża po obu stronach Atlantyku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Najbliższe serie na pszenicę potaniały na wczorajszym zamknięciu o blisko 2% na obu giełdach. Kukurydza straciła na wartości o prawie 1,5%. Wczoraj opublikowano w USA dobre dane na temat tygodniowych wysyłek eksportowych (powinny wspierać ceny) a już po sesji złe dane o kondycji amerykańskiej pszenicy ozimej, której stan się nadal pogarsza ze względu na straty mrozowe i panującą na wielu obszarach suszę. Kapitał spekulacyjny nadal napływa na giełdę w Chicago. W przypadku kontraktów na kukurydzę w ciągu ostatnich czterech tygodni grupa inwestorów finansowych zakupiła (netto) najwięcej kontraktów futures od połowy 2010 roku, kiedy mieliśmy do czynienia z dotkliwą suszą w Basenie Morza Czarnego.

Jak na razie eksport zboża z Ukrainy (też Rosji) odbywa się bez przeszkód. Z danych oficjalnych (Min.Rol. Ukrainy) wynika, że kraj ten w ostatnim tygodniu (do 14-go marca) wyeksportował 760 tys. ton zboża w tym 720 tys. to kukurydzy. Od początku sezonu Ukraina sprzedała na eksport 25,66 mln ton zbóż (15,84 mln ton kukurydzy i 7,44 mln ton pszenicy) i jest to o blisko 40% więcej niż rok temu. Uczestnicy rynku (w tym kapitał spekulacyjny) będą teraz śledzić rozwój wydarzeń na Ukrainie. Przypomnę tylko, że do końca sezonu (koniec czerwca) Ukraina powinna sprzedać na eksport jeszcze 3 mln ton kukurydzy i 2,5 mln ton pszenicy (według ostatnich prognoz USDA). Obecnie trwający rozejm może być ciszą przed dalszą eskalacją konfliktu, tym razem próbą przejęcia kontroli nad kolejnymi prorosyjskim terenami wschodniej i południowej Ukrainy. Jakie to będzie miało przełożenie na możliwości eksportowe Ukrainy z wykorzystaniem portów Morza Czarnego? Kolejną niewiadomą jest to czy kraje zachodu zdecydują się na wprowadzenia embarga na handel z Rosją? Na razie wydaje się mało prawdopodobne, aby UE zdecydowała się na rezygnację z rosyjskiego gazu i ropy. 

Czytaj więcej o cenach zbóż

Rosyjski eksport, choć mniejszy od ukraińskiego także nie spowalnia. W ciągu pierwszych dwunastu dni marca kraj ten wyeksportował 523 tys. ton zbóż (212 tys. ton pszenicy i 263 tys. ton kukurydzy). Od początku sezonu Rosja wyeksportowała 19,4 mln ton zbóż w tym 14,3 mln ton pszenicy.

Stan ozimin w krajach Basenu Morza Czarnego jest lepszy niż zwykle i zapowiada się, że dobre plonowanie może zrekompensować niższy areał zasiewów pszenicy wynikający z deszczowej pogody panującej jesienią w tamtym regionie.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0
2014-03-18 14:51:28, napisał: minister_kopek

Dobrze ze chociaż handel nie jest zamknięty.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl