| Autor: redakcja1

CBoT: Ukraina i słabszy dolar wsparły ceny futures (28.08.2014)

Zarówno zboża, jak i rzepak zamknęły czwartkową sesję na Matif na niewielkich plusach. Nadal jednak kukurydza unijna znajduje się pobliżu swoich wieloletnich minimów, podczas gdy w przypadku pszenicy i rzepaku widoczna jest w ostatnich dniach lekka tendencja wzrostowa.

CBoT: Ukraina i słabszy dolar wsparły ceny futures (28.08.2014)
Po drugiej stronie Atlantyku na giełdzie w Chicago o nieco ponad 1% wzrosły notowania pszenicy, kukurydza zamknęła dzień na poziomie neutralnym. Wzrost notowań pszenicy przypisywany jest w dużej mierze ponownemu zaognieniu sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Sytuacja na Ukrainie wpłynęła na ceny zbóż

Prorosyjscy rebelianci wspierani przez wojsko rosyjskie weszli do Nowoazowska w południowo-wschodniej części kraju. Jest to niepokojące, ponieważ miasto to leży na pograniczu rosyjsko-ukraińskim niedaleko Mariupola – ważnego portu handlowego nad morzem Azowskim. Wsparciem wszystkich amerykańskich kontraktów (wycenianych w USD) było wczorajsze 0,2% wybicie w górę eurodolara po zaliczeniu we wtorek 12 miesięcznego minimum. Nadal oczekiwania rekordowych zbiorów wywierają presję na ceny kukurydzy i soi. Tym razem amerykańska kukurydza otrzymała nieco wsparcia ze strony drożejącej pszenicy, prowzrostowe były również dane na temat spadku zapasów etanolu co świadczy o dużym popycie na biopaliwa. Soja, serie kontraktów na nowe zbiory, kontynuowały wczoraj przeceny, ustanawiając kolejne historyczne minima serii. Jedynie seria wrześniowa zamknęła dzień wzrostem.
 
W czwartek przed południem na Matif kontynuowane są lekkie wzrosty pszenicy i rzepaku, kukurydza utrzymuje się w pobliżu wczorajszego zamknięcia.

Na rynku elektronicznym w Chicago także dominuje kolor zielony. Ok. 1% zyskują teraz serie na pszenicę (ulubiony kontrakt spekulantów) i tylko minimalnie na soję i kukurydzę. Także w czwartek wyższym wycenom amerykańskich kontraktów pomaga osłabiający się dolar.

Kolejny już dzień na wartości traci polska waluta. Dolar wyceniany jest teraz na ok. 3,18 zł a euro na ok. 4,21 zł.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Notowania zbóż i oleistych

Zamknięcie notowań futures – środa 27.08.2014:

Matif - pszenica (listopad-14): 173,5 eur/t / +0,75 eur/t (+0,4%);
Matif - kukurydza (listopad-14): 151,5 eur/t / +0,5 eur/t (+0,3%);
Matif – rzepak (listopad-14): 325,75 eur/t / +1,5 eur/t (+0,5%);

CBoT – pszenica (wrzesień-14): 201,2 usd/t / +2,1 usd/t (+1,1%);
CBoT – kukurydza (wrzesień-14): 140,2 usd/t / 0,0 usd/t (0,0%);
CBoT – soja (wrzesień-14): 399,1 usd/t / +3,75 usd/t (+0,95%); serie na nowe zbiory zamknęły dzień na ok. 0,5% minusie;

Winnipeg – canola (listopad-14): 421,9 cad/t / -1,5 cad/t (-0,4%).

Notowania zbóż - zobacz więcej
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!