| Autor: redakcja1

Zasiewy zbóż w UE mniejsze niż przed rokiem

Według Strategie Grains, areał zbóż ogółem w Unii Europejskiej na zbiór w 2017 r. będzie nieznacznie mniejszy niż w tym roku – spadek z 56,9 mln ha w bieżącym roku do 56,6 mln ha.

Zasiewy zbóż w UE mniejsze niż przed rokiem

Zasiewy zbóż w UE

Taki stan rzeczy wynika głównie ze względu na ograniczenie powierzchni upraw pszenicy durum oraz jęczmienia jarego. Obszar upraw pszenicy twardej jest prognozowany na o 6% mniejszy niż w 2015 roku.
 
Powodem tej redukcji mają być mniej konkurencyjne ceny. Przyszłoroczny areał jęczmienia jarego jest oceniany na o 1,5% niższy w porównaniu z bieżącym rokiem. W przypadku kukurydzy nie powinno być większych zmian w powierzchni upraw w ujęciu rok do roku.
 
Zdaniem FAMMU/FAPA, w przypadku pszenicy miękkiej francuscy analitycy spodziewają się, że areał jej zasiewów, zarówno pszenicy ozimej, jak i jarej, będzie mniej więcej zbliżony do tego z 2016 roku.
 
SG zastrzega jednak, że obecne prognozy zakładają korzystny przebieg warunków pogodowych. Natomiast w przypadku wystąpienia długotrwałej, jesiennej suszy, zwłaszcza w krajach zachodniej UE, zasiewy ozimin mogą być utrudnione.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!