Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W uprawach kukurydzy pojawiła się ploniarka zbożówka

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z ploniarką...

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z ploniarką zbożówką oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ploniarka zbożówka
 

Szkodnik ten daje 3 pokolenia w roku, z czego najbardziej niebezpieczne dla kukurydzy jest I pokolenie. Larwy zimują w roślinach zbóż ozimych, samosiewów i traw. Natomiast muchówki wylatują w kwietniu i w maju, gdzie na siewkach roślin kukurydzy w fazie od pierwszego do drugiego liścia składają jaja. Najczęściej występują na koleoptylach oraz na zawiązkach łodyg, tuż nad glebą. Po 7-14 dniach, w okresie rozwijania się 3 liścia, wylęgają się larwy, które wgryzają się do roślin kukurydzy. Rozwojowi ploniarki zbożówki sprzyjają chłodne wiosny.

Jeżeli zatem na uprawach kukurydzy znajduje się 5 lub więcej jaj na 10 roślinach to należy dokonać zabiegu zwalczającego za pomocą insektycydów. Zazwyczaj jest to termin rozwijania przez rośliny 3 liścia, choć najpóźniej gdy długość blaszki trzeciego liścia będzie równa długości drugiego liścia. Jeśli jednak uprawy znajdują się w rejonie silnego występowania ploniarki zbożówki to stosuje się opryski bez analiz na obecność jaj.
 
Niemniej jednak szkody można ograniczyć poprzez wczesny wysiew kukurydzy, zaprawianie nasion oraz odpowiednią agrotechnikę w szczególności w obrębie orki i podorywki.
 
Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika w tym roku znajdują się w województwie mazowieckim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, a także w opolskim.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Słów kilka o integrowanej ochronie roślin
 • Słów kilka o integrowanej ochronie roślin

  Stosowanie zasad Integrowanej Ochrony Roślin obowiązuje w Polsce i innych krajach UE od 1 stycznia 2014 roku i dotyczy wszystkich profesjonalnych użytkowników stosujących środki ochrony roślin....
 • Postęp w uprawie pszenicy
 • Postęp w uprawie pszenicy

  W naszym regionie pszenica jest gatunkiem o podstawowym znaczeniu w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego. W Polsce areał jej uprawy stanowi 25% powierzchni przeznaczanej pod zasiewy zbóż i...
 • Ceny pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w Polsce wyższe niż średnio w UE
 • Ceny pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w Polsce wyższe niż średnio w UE

  Z analizy danych obejmujących okres od 12 do 18 czerwca 2017 r. wynika, iż ceny polskiej pszenicy, jęczmienia paszowego i kukurydzy były wyższe od przeciętnych cen we Wspólnocie.
 • Zmiany w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin
 • Zmiany w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin

  Ustawa wprowadza nowe rozwiązania w relacjach pomiędzy hodowcami oraz organizacjami hodowców, a posiadaczami gruntów rolnych oraz organizacjami posiadaczy gruntów rolnych, w zakresie pobierania...
 • Eksport zbóż z UE w sezonie 2016/2017
 • Eksport zbóż z UE w sezonie 2016/2017

  Unia Europejska jest jednym z najważniejszych światowych producentów, ale też eksporterów zbóż. Niemniej, w kończącym się właśnie sezonie 2016/17, jej znaczenie na rynku globalnym istotnie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl