Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W uprawach kukurydzy pojawiła się ploniarka zbożówka

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z ploniarką...

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z ploniarką zbożówką oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ploniarka zbożówka
 

Szkodnik ten daje 3 pokolenia w roku, z czego najbardziej niebezpieczne dla kukurydzy jest I pokolenie. Larwy zimują w roślinach zbóż ozimych, samosiewów i traw. Natomiast muchówki wylatują w kwietniu i w maju, gdzie na siewkach roślin kukurydzy w fazie od pierwszego do drugiego liścia składają jaja. Najczęściej występują na koleoptylach oraz na zawiązkach łodyg, tuż nad glebą. Po 7-14 dniach, w okresie rozwijania się 3 liścia, wylęgają się larwy, które wgryzają się do roślin kukurydzy. Rozwojowi ploniarki zbożówki sprzyjają chłodne wiosny.

Jeżeli zatem na uprawach kukurydzy znajduje się 5 lub więcej jaj na 10 roślinach to należy dokonać zabiegu zwalczającego za pomocą insektycydów. Zazwyczaj jest to termin rozwijania przez rośliny 3 liścia, choć najpóźniej gdy długość blaszki trzeciego liścia będzie równa długości drugiego liścia. Jeśli jednak uprawy znajdują się w rejonie silnego występowania ploniarki zbożówki to stosuje się opryski bez analiz na obecność jaj.
 
Niemniej jednak szkody można ograniczyć poprzez wczesny wysiew kukurydzy, zaprawianie nasion oraz odpowiednią agrotechnikę w szczególności w obrębie orki i podorywki.
 
Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika w tym roku znajdują się w województwie mazowieckim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, a także w opolskim.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Targowiskowe ceny zbóż
 • Targowiskowe ceny zbóż

  W styczniu 2018 r. targowiskowe ceny monitorowanych zbóż utrzymały się na poziomie podobnym do notowanego w grudniu minionego roku.
 • Prognozy cen pszenicy i żyta w marcu i czerwcu 2018 r.
 • Prognozy cen pszenicy i żyta w marcu i czerwcu 2018 r.

  Dobre zbiory zbóż na półkuli północnej w 2017 r. skutkowały spadkiem globalnych cen zbóż w okresie żniw. Pomimo spadku były one jednak większe niż przed rokiem.
 • Unijny rynek zbóż w sezonie 2018/2019
 • Unijny rynek zbóż w sezonie 2018/2019

  Zdaniem KE zbiory wszystkich zbóż będą niższe niż w tym sezonie (też poniżej średniej) i wyniosą 304 mln ton (-0,8% rok do roku).
 • Niewielki eksport pszenicy z Polski
 • Niewielki eksport pszenicy z Polski

  W 2017 roku eksport pszenicy z Polski był wyraźnie mniejszy niż rok wcześniej i wyniósł 2,8 mln t. Większość sprzedaży trafiła do Niemiec, krajów afrykańskich i na Półwysep Arabski.
 • Zimowe prace w lesie
 • Zimowe prace w lesie

  Wydawałoby się, że las zapadł w twardy, zimowy sen. Otóż nic bardziej mylnego, tętni życiem, a leśnicy mają ręce pełne roboty.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl