Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Uprawom zbóż zagrażają mszyce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z mszycami...

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z mszycami oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Do najczęściej spotykanych gatunków mszyc występujących na zbożach należą: mszyca zbożowa, czeremchowo-zbożowa, różano-trawowa.
 
Mszyca zbożowa żeruje przeważnie na kłosach, ale również na liściu flagowym. Z kolei mszyca czeremchowo-zbożowa zasiedla przede wszystkim dolne liście u podstawy źdźbeł, później liście wyżej położone i kłosy. Natomiast mszyca różano-trawowa żeruje głównie na najstarszych liściach. Występuje zazwyczaj niezbyt licznie i wtedy ma mniejsze znaczenie.
 
Niemniej jednak, warunki sprzyjające rozwojowi mszyc stanowi sucha pogoda oraz umiarkowana temperatura, gdyż w wysokiej temperaturze giną. Poza tym korzystnie na ich bytowanie wpływa używanie wysokich dawek nawozów azotowych.

Jeżeli zatem na 100 losowo wybranych źdźbłach występuje średnio 5 mszyc na 1 źdźble lub 1 kłosie to należy dokonać zabiegu zwalczającego za pomocą insektycydów, przy czym w odniesieniu do mszycy zbożowej opryski wykonuje się po stwierdzeniu pierwszych mszyc na źdźbłach w okresie od fazy pełni kłoszenia do początku fazy dojrzałości mlecznej.
 
Liczebność szkodnika na plantacjach ograniczają biedronki, pasożytnicze muchówki z rodziny bzygowatych oraz złotooki, a także chłodna, obfitująca w częste opady deszczu pogoda.
 
Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika w tym roku znajdują się w województwie zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, a także w małopolskim.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl