| Autor: redakcja1

Unijne uprawy zbóż w dobrej kondycji

Jak wynika z danych Strategie Grains, unijne uprawy zbóż ozimych są raczej w dobrej kondycji, a straty mrozowe zaobserwowane w takich krajach jak Polska czy Litwa nie będą miały większego negatywnego wpływu na wyniki tegorocznej produkcji zbożowej Wspólnoty.

Unijne uprawy zbóż w dobrej kondycji

Stan upraw zbóż ozimych w UE

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, w większości unijnych krajów zima miała łagodniejszy przebieg niż normalnie. Pojawiają się jednak pewne obawy o zbyt szybki wzrost roślin, co czyni je bardziej podatnymi na ewentualne przymrozki.
 
Epizody mrozu mogą wystąpić jeszcze w niektórych krajach, a w szczególności na Litwie, Łotwie, Polsce, Niemczech i w Szwecji. Jednak areał nimi objęty nie będzie rozległy, stąd i ewentualne straty nie powinny przełożyć się w istotny sposób na wyniki tegorocznych zbiorów.
 
Opady, zapowiadane przez synoptyków od połowy lutego, powinny sprzyjająco wpłynąć na odbudowanie zasobów wodnych gleb w takich krajach jak: Francja, Włochy czy Hiszpania. Pewne trudności z wilgotnością gleb mogą jednak wystąpić we wschodniej Hiszpanii.

Gorsze prognozy dla pszenicy i kukurydzy

Strategie Grains skorygowała w dół szacunki produkcji pszenicy miękkiej w 2016 r. z poprzednich 143,1 mln ton do 142,6 mln ton, przede wszystkim z uwagi na mniejszy obszar upraw tego gatunku w Polsce, Republice Czech oraz Rumunii.
 
Z kolei oczekiwane zbiory jęczmienia zostały minimalnie zwiększone z poprzednich 60,1 mln ton do 60,2 mln ton. Oznacza to poziom produkcji o 1% mniejszy w porównaniu z 2015 rokiem.
 
Przewidywana produkcja kukurydzy została obniżona z 64,6 mln ton do 63,9 mln ton, głównie ze względu na zmniejszenie oceny powierzchni dla Węgier, Chorwacji, Włoch i Francji. Pomimo to prognozy wysokość zbiorów jest o 11% wyższa niż rok wcześniej.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!