Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spadki na giełdowym rynku zbóż (23.05.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Prognozy tegorocznych zbiorów zbóż napływające z Europy w tym z Ukrainy i Rosji są bardzo...

Prognozy tegorocznych zbiorów zbóż napływające z Europy w tym z Ukrainy i Rosji są bardzo optymistyczne i lepsze niż jeszcze tydzień temu. Gospodarze zbiorą bardzo dużo ziarna z hektara ziemi, to dobra wiadomość dla nich.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Z drugiej strony olbrzymia podaż zbóż drugi rok z rzędu zapowiada nadchodzące przeceny. W kończącym się sezonie rynek unijny (głównie pszenicy) opierał się głębokim spadkom cen, jakie miały miejsce za oceanem, za sprawą rekordowego eksportu.  Należy w tym miejscu zauważyć, że wiele krajów importujących zboża ograniczało zakupy w 2012 roku, kiedy to ceny zbóż po żniwach biły historyczne rekordy. Rok 2013 z największą w historii produkcją pszenicy i kukurydzy na świecie został wykorzystany przez importerów do wzmożonych zakupów i odbudowy zapasów, mimo to ceny w Chicago spadły do ponad 3,5 letnich minimów.
 
W nadchodzącym sezonie dostępne prognozy mówią o spadku globalnego eksportu zbóż. Dotyczy to także UE. W prawdzie zapowiada się, że UE stanie się, po raz pierwszy, największym eksporterem pszenicy na świecie, wyprzedzając Stany Zjednoczone. Jednak eksport unijnych zbóż spadnie w kolejnym sezonie, co przy wyższej produkcji przełoży się na wzrost zapasów.  USA stracą pozycję największego eksportera pszenicy, ponieważ zapowiadają się tam najniższe od wielu lat zbiory tego zboża (susza i straty mrozowe).

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania z czwartku 22-05-2014

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica listopad 14 (nowe zbiory) – zamknęła czwartek spadkiem o 1,5 euro/t (-0,8%) do 197,25 euro/t. W skali ubiegłego tygodnia seria ta potaniała o 8,0 euro/t (-3,9%), a w tym tygodniu (do czwartkowego zamknięcia) traci 1,5 euro/t.

 
Max.:14 -go kwietnia seria majowa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.

Min.: 29-go stycznia seria majowa stanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 187 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze
 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze

  Świadomość rolników jest coraz większa jak ważną rolę pełnią pszczoły. Tylko w tym roku z uwagi na brak pszczół w niektórych województwach były przewożone one z lubelskiego czy...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa

  W styczniu 2018 r. pod wpływem zwiększonego zapotrzebowania na podstawowe środki produkcji oraz rosnących cen surowców energetycznych w handlu globalnym, ceny na krajowym rynku wyraźnie wzrosły.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl