| Autor: redakcja1

Spadki na giełdowym rynku zbóż (23.05.2014)

Prognozy tegorocznych zbiorów zbóż napływające z Europy w tym z Ukrainy i Rosji są bardzo optymistyczne i lepsze niż jeszcze tydzień temu. Gospodarze zbiorą bardzo dużo ziarna z hektara ziemi, to dobra wiadomość dla nich.

Spadki na giełdowym rynku zbóż (23.05.2014)
Z drugiej strony olbrzymia podaż zbóż drugi rok z rzędu zapowiada nadchodzące przeceny. W kończącym się sezonie rynek unijny (głównie pszenicy) opierał się głębokim spadkom cen, jakie miały miejsce za oceanem, za sprawą rekordowego eksportu.  Należy w tym miejscu zauważyć, że wiele krajów importujących zboża ograniczało zakupy w 2012 roku, kiedy to ceny zbóż po żniwach biły historyczne rekordy. Rok 2013 z największą w historii produkcją pszenicy i kukurydzy na świecie został wykorzystany przez importerów do wzmożonych zakupów i odbudowy zapasów, mimo to ceny w Chicago spadły do ponad 3,5 letnich minimów.
 
W nadchodzącym sezonie dostępne prognozy mówią o spadku globalnego eksportu zbóż. Dotyczy to także UE. W prawdzie zapowiada się, że UE stanie się, po raz pierwszy, największym eksporterem pszenicy na świecie, wyprzedzając Stany Zjednoczone. Jednak eksport unijnych zbóż spadnie w kolejnym sezonie, co przy wyższej produkcji przełoży się na wzrost zapasów.  USA stracą pozycję największego eksportera pszenicy, ponieważ zapowiadają się tam najniższe od wielu lat zbiory tego zboża (susza i straty mrozowe).

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania z czwartku 22-05-2014

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica listopad 14 (nowe zbiory) – zamknęła czwartek spadkiem o 1,5 euro/t (-0,8%) do 197,25 euro/t. W skali ubiegłego tygodnia seria ta potaniała o 8,0 euro/t (-3,9%), a w tym tygodniu (do czwartkowego zamknięcia) traci 1,5 euro/t.

 
Max.:14 -go kwietnia seria majowa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.

Min.: 29-go stycznia seria majowa stanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 187 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!