| Autor: redakcja11

Duży spadek eksportu zbóż z Polski w pierwszej połowie 2016 r.

W pierwszej połowie 2016 r. eksport nasion zbóż łącznie obniżył się o ponad jedną piątą, a eksport kukurydzy zmalał o połowę.

Duży spadek eksportu zbóż z Polski w pierwszej połowie 2016 r.

Eksport zbóż z Polski

Jak wynika z analizy wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) sprzedaż nasion zbóż (CN 10) w pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. wyniosła 2,69 mln t w porównaniu z 3,42 mln t w takim samym okresie w 2015 r. co oznacza spadek o blisko 22%.

Na skutek jednoczesnej obniżki cen zbóż, spadek wartości tego eksportu jeszcze bardziej się zwiększył i wyniósł 27%. W omawianym okresie sprzedano za granicę zboże warte 488 mln EUR. W stosunku do pierwszej połowy ub.r. spadek wartości eksportu zbóż wyniósł prawie 180 mln EUR, a więc 1,5% całej wartości eksportu wszystkich produktów rolno-spożywczych z Polski w tym czasie.


Eksport pszenicy
 

Jak wskazują analitycy BGŻ BNP Paribas, zdecydowanie głównym zbożem eksportowanym z naszego kraju jest pszenica. Sprzedaż w pierwszej połowie 2016 r. wyniósła 2,07 mln t, co stanowiło 77% całego eksportu zbóż. Zanotowana wielkość sprzedaży zagranicznej pszenicy była o 18% czyli o 0,46 mln t niższa niż rok wcześniej. Porównując tą wielkość z danymi Sparks Polska o załadunkach portowych, stwierdza się, że cztery piąte tego eksportu odbyło się za pośrednictwem portów morskich. Wynika to ze struktury geograficznej kierunków sprzedaży, gdyż znacząca ilość pszenicy trafiła do Arabii Saudyjskiej i krajów afrykańskich. Od kilku lat udział portów w eksporcie tego zboża z kraju szybko wzrastał - jeszcze kilka lat temu mniej więcej połowa eksportu odbywała się drogą morską, a połowa drogą lądową.


Eksport kukurydzy
 

Następnym najważniejszym zbożem w eksporcie przez wiele lat była kukurydza, choć jej znaczenie w sezonie 2015/16 wyraźnie zmalało. W pierwszej połowie 2016 r. wysprzedano 177 tys. t tego zboża, co było wielkością prawie o połowę mniejszą bo o 150 tys. t niż w zeszłym roku. Transport morski w przypadku tego zboża odgrywał w pierwszej połowie 2016 r. małą rolę, gdyż w ten sposób nasz kraj opuściła mniej niż jedna na cztery tony sprzedanej za granicę kukurydzy. Większość tego eksportu trafia do Niemiec.


Eksport żyta
 

W pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. w stosunkowo niewielkim stopniu zmalał eksport żyta, który wyniósł 171 tys. t i był o 9% mniejszy niż rok wcześniej. Podobnie sytuacja była w przypadku kukurydzy zdecydowana większość wywożonego z Polski żyta trafia za naszą zachodnią granicę. Przypuszcza się, że w drugiej połowie roku 2016 i w całym sezonie 2016/17 eksport zbóż z Polski ulegnie zwiększeniu. W bieżącym roku produkcja zbóż ogółem, w tym pszenicy, a w szczególności kukurydzy, może być większa niż w 2015 r. Dodatkowo, nasi konkurenci w eksporcie, tj. Francja, Niemcy i Republiki Bałtyckie, zebrali w 2016 r. mniej pszenicy niż w 2015 r. Natomiast hamująco na eksport pszenicy z Polski będą działały wysokie zbiory w krajach Basenu Morza Czarnego.  Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!