| Autor: redakcja1

Matif: Kontrakty na zboża i rzepak zyskały lekko na wartości (27.08.2014)

Władze Egiptu (GASC), największego na świecie importera zbóż, zakupiły na piątym od początku sezonu przetargu 175.000 ton pszenicy konsumpcyjnej, głównie z Rosji i 60.000 ton z Rumunii.

Matif: Kontrakty na zboża i rzepak zyskały lekko na wartości (27.08.2014)

Eksport zbóż z Rosji

W lipcu Rosja wyeksportowała rekordową ilość 3,2 mln ton zboża w tym 2,7 mln to pszenicy. We wtorek rosyjski minister rolnictwa zwiększył o 2,5-3 mln ton prognozowany w tym sezonie eksport zbóż do 27,5-30 mln ton.

Do egipskiego przetargu przystąpili także francuscy przedsiębiorcy, oferując pszenicę w cenie tylko minimalnie wyższej od rosyjskiej. Francuskie oferty sprzedaży (największy unijny producent i eksporter pszenicy) pojawiły się mimo, niekiedy panicznych, obaw o jakość krajowego ziarna. Panuje na rynku przekonanie, że tylko 1/3 zebranej we Francji pszenicy jest w stanie spełnić wymagania eksportowe a czołowi importerzy bronią się przed zakupem francuskiej pszenicy mieszanej z ziarnem lepszej jakości sprowadzonym z innych krajów UE.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Aktualne notowania futures

W środowe południe unijne kontrakty na zboża i rzepak (Matif) zyskują lekko na wartości.

W trendzie spadkowym jest nadal kukurydza amerykańska. Seria wrześniowa i dalsze tanieją teraz po ok. 0,6%. Pszenica na CBoT traci na razie symbolicznie (podobnie jak wczoraj).

Minione dwie sesje przyniosły gigantyczne przeceny wrześniowej serii na soję. W poniedziałek seria ta straciła na wartości 3,5% a we wtorek 4,5%. Soja ze starych zbiorów (seria wrześniowa) ma za sobą spekulacyjne wzrosty oparte na obawach o dostępność do kończących się zapasów. Jednak wrześniowy kontrakt już w piątek wejdzie w okres dostawy, stąd fundusze spekulacyjne zmuszone są do zamykania długich pozycji i odsprzedawania kontraktów. W przeciwnym razie mogą być zmuszone do fizycznego zakupu soi (przyjęcia dostawy). Serie na soję z nowych zbiorów pogłębiły we wtorek nieco swoje historyczne minima, dzisiaj notowane są na lekkich plusach.

Notowania zbóż - zobacz więcej
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!