| Autor: redakcja1

Sytuacja na Ukrainie oddziałuje na globalny rynek zbóż

Napięta sytuacja na Ukrainie powoduje wzrost cen zbóż na światowych rynkach. Bardzo mocno podrożała pszenica, a zwyżki na giełdach były silniejsze niż w transakcjach rzeczywistych – podaje Bank BGŻ.

Sytuacja na Ukrainie oddziałuje na globalny rynek zbóż
Jak wynika z indeksu cen sporządzanego przez Międzynarodową Radę Zbożową (MRZ), pomiędzy 27.02 a 7.03 pszenica podrożała o 6%, przy czym monitorowanych jest dziewięć notowań cen pszenicy w najważniejszych portach. Są więc to ceny rzeczywiste jakie muszą płacić importerzy za towar.
 
Bardzo wyraźnie zwiększyły się też notowania giełdowe. Dla przykładu w tym samym czasie notowania kontraktu marcowego na giełdzie Euronext Paris (MATIF) wzrosły o 6,7% do 215,25 euro/t, czyli do najwyższego poziomu w tym sezonie. Jeszcze bardziej zwyżkowały ceny pszenicy SRW na giełdzie CBOT w Chicago bo o 11%. Większy wzrost ceny w Stanach Zjednoczonych tłumaczony jest częściowo przez osłabienie się dolara amerykańskiego w stosunku do euro oraz przez obawy o kondycję pszenicy ozimej po ostatnich falach mrozów.
 
Bardzo szybko rosły w ostatnich dniach również ceny kukurydzy. W okresie pomiędzy 27.02 a 7.03 indeks światowych cen kukurydzy obliczany przez MRZ podniósł się o 4,8%. Notowania kontraktu czerwcowego na giełdzie Euronext Paris urosły w tym samym czasie o 3,4 %, a kontraktu majowego na giełdzie CBOT o 7,6%.
 
Ukraina w ostatnich latach zyskała ogromne znaczenie w globalnym handlu zbożami. Według niektórych szacunków w sezonie 2013/2014 może stać się trzecim największym eksporterem zbóż po Stanach Zjednoczonych i UE. Jak wynika z prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) z początku lutego, Ukraina w bieżącym sezonie miała wyeksportować nawet 31,2 mln t zbóż.
 
Szczególnie silną pozycję kraj ten uzyskał w handlu kukurydzą z ocenianym poziomie 18,5 mln t eksportem na zajmuje trzecie miejsce, tj. po Stanach Zjednoczonych i tuż za Brazylią. Ma także ogromne znaczenie w wysyłce pszenicy. W tym sezonie miała wywieźć 10 mln t tego gatunku zboża, co daje jej szóste miejsce wśród największych eksporterów, w tym na trzecim miejscu w naszym regionie po UE i Rosji. Ukraina jest również piątym największym eksporterem jęczmienia.
 
Napięta sytuacja polityczno-gospodarcza na Ukrainie wpływa na tamtejszy rynek zbóż w wielu wymiarach. Najczęściej podnosi się kwestię możliwego wstrzymania dostaw zboża na rynek, które jest dobrym zabezpieczeniem przed spadkiem wartości hrywny. W komentarzach porusza się także problem wzrostu cen importowanych środków produkcji rolniczej co może przełożyć się na obniżenie plonów, a być może również powierzchni zasiewów zbóż jarych. Na razie jest jeszcze bardzo wcześnie aby powiedzieć na ile realne są te zagrożenia. Rynki światowe reagują jednak nerwowo i wydaje się, że w obecne ceny wkalkulowana jest spora premia za ryzyko – podkreśla Bank BGŻ.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!