| Autor: redakcja1

Wybór odmiany i technologii odchwaszczania warunkiem powodzenia w uprawie kukurydzy

W Polsce rok rocznie zwiększa się obszar uprawy kukurydzy, a jej rynek jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów sektora rolniczego. Wynika to z wszechstronności zastosowania tej rośliny, jako paszy dla zwierząt i dla celów spożywczych – zauważa Anna Rogowska.

Wybór odmiany i technologii odchwaszczania warunkiem powodzenia w uprawie kukurydzy
Coraz częściej kukurydza wykorzystywana jest do produkcji bioetanolu oraz jest bardzo cenionym substratem dla biogazowni. Dodatkowym, niezwykle istotnym atutem uprawy tego ziarna jest jego późny termin siewu. Dzięki temu można podjąć decyzję o zaoraniu plantacji ozimin, które źle zniosły niesprzyjające warunki atmosferyczne i przygotowanie tego stanowiska pod kukurydzę.
 
Jak zaznacza Rogowska, uprawa tej rośliny wymaga również dużo mniejszego nakładu sił i środków na utrzymanie plantacji w dobrej kondycji. W odróżnieniu od większości innych upraw nie wymaga ona stosowania zabiegów fungicydowych, ani insektycydowych. Spośród znanych szkodników jedynym szkodnikiem, który może stanowić zagrożenie, przede wszystkim w sezonach, kiedy lato jest nader upalne jest omacnica prosowianka. Niemniej jednak jej szkodliwość można w łatwy sposób zredukować stosując zabiegi agrotechniczne.

W związku z tym, dla plantatora, który zdecyduje się na uprawę kukurydzy najważniejszym jest wybór odmiany i technologii odchwaszczania. Wybór konkretnej odmiany jest trudny z uwagi na różnorodność ofert. Jednakże wszystkie odmiany dostępne na polskim rynku to mieszańce charakteryzujące się bujnością oraz dobrym wyrównaniem.
 
Z uwagi na wymagania klimatyczne tej rośliny zaleca się stosowanie różnych odmian, w zależności od rejonu. Odmiany różnią się już nie tylko wczesnością, ale też preferowanym kierunkiem użytkowania. Dlatego coraz częściej spotykane są odmiany rekomendowane tylko do uprawy na ziarno, kiszonkę bądź na cele przemysłowe. Jak trafnie zauważa Rogowska, niezwykle ważne, jest dopasowanie celu uprawy do aktualnych potrzeb rynku, a następnie wybór odpowiedniej odmiany spośród polecanych przez COBOR-u. Wszystkie odmiany uwzględnione w rejestrze tej instytucji są przebadane i bez wątpienia można je polecać do stosowania w polskich warunkach.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!