| Autor: redakcja1

Tempo eksportu rosyjskiego zboża niższe niż w ubiegłym sezonie

Grudniowy eksport zbóż z Rosji był najprawdopodobniej mniejszy w porównaniu z wynikiem osiągniętym w listopadzie 2016 r. ze względu na sztormową aurę panującą na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Poza tym, umocnienie rubla związane ze wzrostem cen ropy naftowej w wyniku porozumienia krajów OPEC i Rosji o zmniejszeniu wydobycia również zadziałało na niekorzyść dostawców.

Tempo eksportu rosyjskiego zboża niższe niż w ubiegłym sezonie

Eksport zbóż z Rosji

Pomimo rekordowych zbiorów zbóż w sezonie 2016/2017 Rosja nie zdołała zwiększyć wysyłki w pierwszej połowie sezonu względem tego samego okresu sezon wcześniej. Rosyjskie zboże dociera jednak na wiele rynków zbytu, w tym do Bangladeszu, Maroko, Indonezji, Wietnamu czy Tajlandii. Rosjanie mają zamiar wywozić pszenicę też do Wenezueli.
 
Według zapowiedzi SovEcon, grudniowy eksport zbóż z Rosji wyniesie od 3,3 mln ton do 3,4 mln ton, w tym 2,35-2,45 mln ton pszenicy oraz 0,6 – 0,7 mln ton kukurydzy. Dla porównania w grudniu 2015 r. rosyjski eksport zbóż osiągnął 4,2 mln ton, a w listopadzie 2016 roku – 4 mln ton.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, wywóz rosyjskiego ziarna w okresie od lipca do grudnia ub.r. wyniósł 20,8 mln ton w porównaniu do 21,2 mln ton w analogicznym okresie sezon wcześniej. Ministerstwo Rolnictwa kraju w grudniu minionego roku podawało wysokość zbiorów zbóż w tym sezonie w wysokości 117 mln ton w wadze brutto, czyli przed suszeniem i czyszczeniem.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!