| Autor: redakcja1

Wysoki eksport kukurydzy z Rosji w sezonie 2013/2014

Według oceny SovEcon, w sezonie 2013/2014 rosyjski eksport zbóż może być w rzeczywistości większy niż oficjalne prognozy, a to za sprawą znacznego wywozu kukurydzy – informuje FAMMU/FAPA.

Wysoki eksport kukurydzy z Rosji w sezonie 2013/2014
Aktualny, rekordowy eksport kukurydzy z Rosji rekompensuje z nadwyżką nie najlepsze wyniki sprzedaży pszenicy. Rekordowe ilości wysyłanej kukurydzy w grudniu minionego roku roku zniwelowały w dużej mierze gorszy eksport pszenicy i jęczmienia.
 
SovEcon ocenia, że rosyjska wysyłka zbóż ogółem w sezonie 2013/2014 wyniesie blisko 22 mln ton w stosunku do 16,3 mln ton w sezonie wcześniejszym. Szacunki niezależnych analityków są zatem większe niż oficjalne prognozy. Rosyjski minister rolnictwa spodziewa się nadwyżki eksportowej zbóż na poziomie 20 mln ton.
 
Dzięki wysokim zbiorom kukurydzy Rosja intensywnie sprzedaje na rynki zagraniczne ziarno tego gatunku. Tylko w grudniu minionego roku padł rekord w wysokości eksportu, który wyniósł 682 tys. ton, a to za sprawą wzmożonych dostaw do Unii Europejskiej. SovEcon spodziewa się również, że w bieżącym sezonie rosyjski eksport kukurydzy wyniesie łącznie 3,5 mln ton, z czego około 0,5 mln ton zostanie sprzedane w styczniu 2014 roku.
 
Styczniowy eksport zbóż ogółem z Rosji jest oceniany na 1,1-1,2 mln ton, mniej w odniesieniu do 2,43 mln ton w grudniu zeszłego roku i 2,56 mln ton w listopadzie 2013 roku.
 
Obecnie rosyjska pszenica jest coraz mniej konkurencyjna cenowo w przetargach na dostawy do Egiptu ogłaszanych przez GASC. W konsekwencji w styczniu tego roku Rosja może wyeksportować 500 – 600 tys. ton pszenicy w porównaniu do 1,54 mln ton w grudniu zeszłego roku.
 
Możliwość zmniejszenia cen eksportowych jest ograniczona w związku z utrzymującym się relatywnie wysokim poziomem cen na rynku krajowym. Poza tym, koszty transportu z odległych rejonów kraju, np. z Syberii, do portów położonych na południu kraju są wysokie, a zasoby pszenicy w bliżej położonych rejonach wyczerpują się. Według SovEcon, w styczniu br. spadnie również sprzedaż jęczmienia do 50-60 tys. ton w stosunku do 137 tys. ton w grudniu minionego roku.


Tagi:
źródło: