| Autor: redakcja1

Wyższa prognoza eksportu unijnej pszenicy

Francuska firma analityczna Strategie Grains podniosła prognozę unijnego eksportu pszenicy miękkiej w tym sezonie o 1,2 mln ton do 21,7 mln ton – informuje FAMMU/FAPA.

Wyższa prognoza eksportu unijnej pszenicy
Jednakże oznacza to spadek sprzedaży w odniesieniu do wyników z poprzedniego sezonu, w którym Unia wysłała aż 24,3 mln ton. Spodziewany jest również spory przyrost unijnej konsumpcji pszenicy, co jest związane z większym zapotrzebowaniem na cele paszowe.
 
Analitycy SG zmniejszyli prognozę unijnych zapasów końcowych pszenicy zwyczajnej o 2,7 mln ton do 15,8 mln ton. Nadal jest to jednak więcej niż na początku sezonu, kiedy było to 13,1 mln ton.
 
W szacunkach na 2014 r. Strategie Grains minimalnie obniżyło wcześniejsze prognozy m.in. z uwagi na spodziewane pogorszenie perspektyw w krajach Bałtyckich. Obecnie tegoroczne zbiory pszenicy miękkiej w UE-28 są oceniane na 137,5 mln ton w stosunku do 137,7 mln ton w styczniowej prognozie, choć to o 2% więcej niż wynosiła ubiegłoroczna produkcja.
 
Negatywne korekty dotyczą następujących krajów - Estonii, Litwy i Łotwy łącznie o 100 tys. ton ze względu na straty mrozowe, a także Polski i Irlandii - łącznie o 200 tys. ton z uwagi na mniejszy niż rok temu areał upraw. Mrozy w północnej Europie miały największy wpływ na sytuację w krajach Bałtyckich, gdzie występowały bardzo ujemne temperatury bez wystarczającej powłoki śniegu.
 
Natomiast podniesiono prognozę unijnej produkcji jęczmienia do 55 mln ton z poprzednich 54,8 mln ton, ze względu na poprawę oceny powierzchni upraw w Hiszpanii i Finlandii, które to z nadwyżką zrekompensowały obniżenie szacunków w Niemczech i Francji.
 
Jednakże spodziewane zbiory jęczmienia w 2014 roku są nadal o 8% niższe niż rok wcześniej. W przypadku kukurydzy oczekiwane jest także zwiększenie produkcji o 1% do 65,1 mln ton. Jest to jednocześnie dodatnia korekta w odniesieniu do styczniowego raportu 64,8 mln ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!