| Autor: redakcja1

Wzrost cen kukurydzy w Brazylii zagraża rynkom wieprzowiny i drobiu

Jak wynika z ostatniego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), sporo mniejsza od oczekiwanej podaż brazylijskiej kukurydzy powoduje zwyżkę cen tego ziarna.

Wzrost cen kukurydzy w Brazylii zagraża rynkom wieprzowiny i drobiu
Jak podaje FAMMU/FAPA, dewaluacja krajowej waluty przyczyniła się do wzrostu eksportu pozostałych zapasów z roku minionego, co w połączeniu z suszą na początku tego sezonu powoduje spadek krajowej podaży kukurydzy. Wywóz kukurydzy z Brazylii jest aktualnie o 138% większy niż przed rokiem, a ceny eksportowe wzrosły do 250 USD/t.
 
Zapasy zmalały do 5,9 mln ton, co powoduje konieczność przywozu. Ze względu na zwyżkę cen kukurydzy, zmniejszyła się krajowa produkcja wieprzowiny i drobiu. Pomimo wzrostu na początku 2016 r., w obrębie ostatnich trzech miesięcy produkcja mięsa kurcząt w Brazylii była o 10% mniejsza niż przed rokiem.
 
W pierwszym półroczu br. minimalne koszty produkcji wieprzowiny i drobiu w Brazylii, które obejmują przede wszystkim wydatki na pasze i energię, zwiększyły się średnio o połowę w ujęciu roku, a marża producentów znacznie zmalała. Ratunkiem dla producentów jest wzrost eksportu, korzystnego ze względu na osłabienie reala wobec dolara amerykańskiego.
 
W okresie od stycznia do kwietnia br. wywóz mięsa drobiu z Brazylii wzrósł o 15%, a czołowymi importerami były Rosja i Arabia Saudyjska. Wysyłki wieprzowiny wzrosły w tym czasie aż o 70%, przede wszystkim do Rosji i Hongkongu. Rząd brazylijski, chcąc wspomóc krajowych producentów, wprowadził w maju br. na rynek 1 mln ton kukurydzy z zapasów interwencyjnych, jednak nie spowodowało to istotnego złagodzenia trudnej sytuacji.
 
W kwietniu br. rząd federalny planował nałożenie 2,8% podatku w eksporcie kukurydzy i soi w celu wzrostu sprzedaży na rynek krajowy. Propozycja podatku spotkała się jednak ze sprzeciwem ze strony uczestników rynku. Producenci zwiększali zakup kukurydzy, głównie z Argentyny i Paragwaju, jednak sprowadzane ilości nie zaspakajają rosnącego popytu.
 
W tym sezonie brazylijski przywóz kukurydzy może sięgnąć 1,5 mln ton, co oznacza pięciokrotną zwyżkę względem 2015 r. Spadek produkcji wpływa na wzrost cen wieprzowiny i drobiu na rynku brazylijskim. Miejscowi konsumenci coraz chętniej wybierają tańsze elementy lub zwiększają spożycie ryżu i fasoli. Przewiduje się, że recesja w Brazylii potrwa jeszcze przynajmniej 2 lata.


Tagi:
źródło: