| Autor: redakcja1

Wzrost prognozy zbiorów zbóż na świecie

Francuska firma analityczna Strategie Grains, w marcowym raporcie skorygowała w górę prognozę tegorocznych zbiorów zbóż na świecie z poprzednich 297,4 mln ton do 298 mln ton – podaje FAMMU/FAPA.

Wzrost prognozy zbiorów zbóż na świecie
W związku z tym, poziom unijnej produkcji zbożowej w nadchodzącym sezonie będzie tylko o 1% mniejszy w porównaniu z poprzednim sezonem. SG ocenia, że kondycja zbóż ozimych we Wspólnocie jest raczej dobra. Niemniej jednak niektóre obszary wymagają opadów deszczu po kilku tygodniach suchej pogody, w tym szczególnie w centralnej Europie oraz w krajach bałtyckich. W południowo-wschodniej części Europy stan ozimin oceniany jest jako bardzo dobry, choć obawy budzi ryzyko wystąpienia przymrozków w krajach bałtyckich oraz w Finlandii.
 
Zdaniem analityków Strategie Grains, w kolejnym sezonie o 2% zwiększy się produkcja pszenicy miękkiej do 137,7 mln ton. Prognozowana zwyżka produkcji tego gatunku wynika głównie z większego obszaru upraw we Francji, Polsce, Estonii oraz Rumunii. Oczekiwane wzrosty areału w tych krajach z nadwyżką zrekompensują spodziewane jego spadki w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Czechach oraz Chorwacji.
 
Prognozowane są również bardzo wysokie zbiory kukurydzy65,2 mln ton, czyli o 2% więcej niż sezon wcześniej. Natomiast największych spadków w unijnej produkcji należy oczekiwać w odniesieniu do żyta. Unijna produkcja tego gatunku szacowana jest na 8,6 mln ton, a więc to o 14% poniżej wyniku odnotowanego w minionym sezonie.
 
Mniej będzie również jęczmienia. Zbiory tego gatunku są określane na 55,4 mln ton, tj. o 7% mniej niż w sezonie 2013/2014. Pszenicy durum prawdopodobnie zostanie zebrane 7,6 mln ton, co w rezultacie daje o 5% obniżkę wobec ubiegłorocznych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!