Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Za nami wzrostowy tydzień na giełdowym rynku zbóż (10.02.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W minionym tygodniu notowania pszenicy wystrzeliły w górę na giełdzie w Chicago pod wpływem...

W minionym tygodniu notowania pszenicy wystrzeliły w górę na giełdzie w Chicago pod wpływem gwałtownego pogorszenia kondycji ozimin w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w stanie Kansas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wcześniej ceny pszenicy osiągnęły 3,5 lenie minimum na giełdzie w Chicago i 4-letnie minimum na giełdzie Matif. Wzrosty amerykańskiej pszenicy pociągnęły za sobą notowania kukurydzy i kontraktów zbożowych na giełdzie w Paryżu.
 
Co ciekawe w większym stopniu rosły ceny kontraktów z najbliższym terminem wykonania niż tych na nowe zbiory, mimo że potencjalne straty  powinny dotyczyć nowych zbiorów.

Ostatni raport amerykańskiej komisji nadzorującej rynek futures wskazuje, że to zamykanie krótkich pozycji przez inwestorów finansowych, czyli odkupowanie kontraktów terminowych na pszenicę i kukurydzę na giełdzie w Chicago odpowiada za ostatnią falę wzrostów na giełdowym rynku zbóż.

Wsparciem dla wyższych cen na europejskie zboża jest utrzymujący się silny eksport pszenicy unijnej. Co prawda francuska pszenica sprzedaje się ostatnio gorzej ze względu na wykluczenie jej z przetargów organizowanych przez Egipt, to jednak ziarno niemieckie znajduje z łatwością zagranicznych nabywców. Pokazał to ostatni tydzień, który był rekordowy pod względem eksportu unijnej pszenicy miękkiej z wynikiem 872 tys. ton.  Daje to łączny eksport 18,2 mln ton od początku sezonu i jeśli tempo sprzedaży eksportowej się utrzyma, UE osiągnie do końca sezonu rekordową sprzedaż blisko 30 mln t pszenicy.

Rynki zbożowe pozostaną nerwowe przez kilka kolejnych tygodni do czasu publikacji wiarygodnych informacji o kondycji pszenicy ozimej na półkuli północnej.

Dzisiaj wieczorem USDA opublikuje lutowy raport z najnowszą prognozą bilansu na światowym i amerykańskim rynku zbóż i oleistych. Możliwe są zatem duże wahania, jeśli dane będą się mocno różnić od oczekiwań rynkowych.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Zmiany notowań w tygodniu (najbliższa seria futures – zamknięcie z 31-01 do 7-02-2014):
 • Pszenica Matif: +1,2% (+2,25 euro/t);
 • Kukurydza Matif: + 0,4% (+0,75 euro/t);
 • Pszenica CBoT: +3,9% (+8,0 usd/t);
 • Kukurydza CBoT: +2,4% (+4,0 usd/t).
Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy

  W Polsce kukurydzę uprawia się na powierzchni 1,2 mln hektarów z czego około 600 ha to uprawa na ziarno. Do obsiania takiego areału rolnicy maja do wyboru bardzo liczne odmiany z rejestrów...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl