| Autor: redakcja1

Za nami wzrostowy tydzień na giełdowym rynku zbóż (10.02.2014)

W minionym tygodniu notowania pszenicy wystrzeliły w górę na giełdzie w Chicago pod wpływem gwałtownego pogorszenia kondycji ozimin w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w stanie Kansas.

Za nami wzrostowy tydzień na giełdowym rynku zbóż (10.02.2014)
Wcześniej ceny pszenicy osiągnęły 3,5 lenie minimum na giełdzie w Chicago i 4-letnie minimum na giełdzie Matif. Wzrosty amerykańskiej pszenicy pociągnęły za sobą notowania kukurydzy i kontraktów zbożowych na giełdzie w Paryżu.
 
Co ciekawe w większym stopniu rosły ceny kontraktów z najbliższym terminem wykonania niż tych na nowe zbiory, mimo że potencjalne straty  powinny dotyczyć nowych zbiorów.

Ostatni raport amerykańskiej komisji nadzorującej rynek futures wskazuje, że to zamykanie krótkich pozycji przez inwestorów finansowych, czyli odkupowanie kontraktów terminowych na pszenicę i kukurydzę na giełdzie w Chicago odpowiada za ostatnią falę wzrostów na giełdowym rynku zbóż.

Wsparciem dla wyższych cen na europejskie zboża jest utrzymujący się silny eksport pszenicy unijnej. Co prawda francuska pszenica sprzedaje się ostatnio gorzej ze względu na wykluczenie jej z przetargów organizowanych przez Egipt, to jednak ziarno niemieckie znajduje z łatwością zagranicznych nabywców. Pokazał to ostatni tydzień, który był rekordowy pod względem eksportu unijnej pszenicy miękkiej z wynikiem 872 tys. ton.  Daje to łączny eksport 18,2 mln ton od początku sezonu i jeśli tempo sprzedaży eksportowej się utrzyma, UE osiągnie do końca sezonu rekordową sprzedaż blisko 30 mln t pszenicy.

Rynki zbożowe pozostaną nerwowe przez kilka kolejnych tygodni do czasu publikacji wiarygodnych informacji o kondycji pszenicy ozimej na półkuli północnej.

Dzisiaj wieczorem USDA opublikuje lutowy raport z najnowszą prognozą bilansu na światowym i amerykańskim rynku zbóż i oleistych. Możliwe są zatem duże wahania, jeśli dane będą się mocno różnić od oczekiwań rynkowych.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Zmiany notowań w tygodniu (najbliższa seria futures – zamknięcie z 31-01 do 7-02-2014):
  • Pszenica Matif: +1,2% (+2,25 euro/t);
  • Kukurydza Matif: + 0,4% (+0,75 euro/t);
  • Pszenica CBoT: +3,9% (+8,0 usd/t);
  • Kukurydza CBoT: +2,4% (+4,0 usd/t).
Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!