| Autor: redakcja1

Zakupy GASC wsparły notowania unijnej pszenicy

W Paryżu najbliższa seria na pszenicę zyskała na wartości blisko 2 euro, a jej wycena oscyluje od tygodnia wokół poziomu 195 eur/t, czyli w okolicy półrocznych maksimów. Eksport pszenicy z UE utrzymuje się na wysokim poziomie, a Francja - największy unijny producent tego zboża - powinna zanotować w tym sezonie rekordy wynik eksportu poza UE.

Zakupy GASC wsparły notowania unijnej pszenicy
Unijnym kontraktom na zboża i rzepak dodatkowo pomagał w czwartek drożejący dolar. Kurs euro do dolara spadł na zamknięciu czwartkowej sesji o 0,6%.
 
Egipski GASC kupił w czwartek 240 tys. ton pszenicy. Większość, bo 180 tys. ton pochodzi z Francji, a 60 tys. ton z Rosji. Oferty sprzedaży pszenicy z USA były najtańsze na bazie FOB, ale wysokie koszty frachtu zdecydowały o przegranej. Przypominam, że na wtorkowym przetargu GASC kupił 120 tys. ton pszenicy pochodzącej z Rosji.
 
USA - Tygodniowy raport sprzedaży eksportowej pokazał dobre dane dotyczące popytu na kukurydzę i pszenicę, ale fatalne dla soi. Mimo to pszenica kontynuowała spadki, zaliczając w czwartek półroczny dołek. Kukurydza zyskała tylko minimalnie, pozostając w okolicy 2,5 letnich minimów. Podobnie jak pszenica, soja była w czwartek najtańsza od 6 miesięcy.
Tygodniowe zamówienia eksportowe w tygodniu kończącym się 9-kwietnia:
  • Kukurydza: 968,5 tys. ton / oczekiwano: 0,8 - 1,6 mln ton; 
  • Soja: 304,7 tys. ton / oczekiwano: 400 - 900 tys. ton;
  • Pszenica: 597 tys. ton / oczekiwano 300 - 600 000 tys. ton; 
  • Śruta sojowa: 158 tys. ton / oczekiwano 100 - 250 tys. ton. 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!