| Autor: redakcja1

Tydzień na giełdowym rynku zbóż. Zboża pod presją wysokiej podaży (01-05.09.2014)

W minionym tygodniu odnotowano spadki notowań zbóż w kontraktach terminowych na unijnych i amerykańskich giełdach - podaje FAMMU/FAPA.

Tydzień na giełdowym rynku zbóż. Zboża pod presją wysokiej podaży (01-05.09.2014)

Notowania zbóż

Pszenica w najbliższym kontrakcie na Euronext staniała w ciągu ostatniego tygodnia o 2,4% do 170,8 EUR/t, a kukurydza o 2,5% do 148,5 EUR/t. Aktualnie zniżkowe trendy odzwierciedlają głównie poprawiające się prognozy zarówno unijnej, jak i globalnej produkcji zbożowej.
 
Na unijne giełdy wpływają też najprawdopodobniej obecne nastroje panujące w USA, gdzie w kończącym się tygodniu przeważały znaczne spadki. Także zaostrzająca się konkurencja o kluczowe rynki zbytu ze strony krajów basenu Morza Czarnego przyczynia się do zniżek.
 
Ceny zbóż - czytaj więcej
 
W sierpniu 2014 roku Rosja intensywnie eksportowała zboża pomimo utrzymujących się napięć w konflikcie na Ukrainie. Znaczna deprecjacja rosyjskiego rubla wpływała korzystnie na eksport z tego kraju. Jednak ostatnie umocnienie się notowań rosyjskiej pszenicy w wysyłce wpłynęło na wyniki przetargu na dostawy do Egiptu.
 
W tym tygodniu GASC dokonał zakupu 120 tys. ton francuskiej i rumuńskiej pszenicy. W odniesieniu do francuskiego ziarna był to pierwszy zakup od ośmiu miesięcy. Pomimo to handlowcy są sceptyczni co do kontynuacji dostaw francuskiej pszenicy na ten jeden z głównych rynków zbytu.
 
Od początku tego roku GASC kupował przede wszystkim rosyjską, rumuńską i ukraińską pszenicę. Jednak ostatnie podrożenie rosyjskiej pszenicy w wywozie przyczyniło się do zaakceptowania oferty francuskiej na 60 tys. ton za 240,4 USD/t (na bazie fob + koszty frachtu w wysokości 17,5 USD/t).
 
Drugą ofertą przyjętą przez GASC podczas ostatniego przetargu było 60 tys. ton rumuńskiej pszenicy od firmy Bunge za 247,24 USD/t (fob + koszty frachtu w wysokości 12,64 USD/tonę).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!