Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Tydzień na giełdowym rynku zbóż. Zboża pod presją wysokiej podaży (01-05.09.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W minionym tygodniu odnotowano spadki notowań zbóż w kontraktach terminowych na unijnych i...

W minionym tygodniu odnotowano spadki notowań zbóż w kontraktach terminowych na unijnych i amerykańskich giełdach - podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Pszenica w najbliższym kontrakcie na Euronext staniała w ciągu ostatniego tygodnia o 2,4% do 170,8 EUR/t, a kukurydza o 2,5% do 148,5 EUR/t. Aktualnie zniżkowe trendy odzwierciedlają głównie poprawiające się prognozy zarówno unijnej, jak i globalnej produkcji zbożowej.
 
Na unijne giełdy wpływają też najprawdopodobniej obecne nastroje panujące w USA, gdzie w kończącym się tygodniu przeważały znaczne spadki. Także zaostrzająca się konkurencja o kluczowe rynki zbytu ze strony krajów basenu Morza Czarnego przyczynia się do zniżek.
 
Ceny zbóż - czytaj więcej
 
W sierpniu 2014 roku Rosja intensywnie eksportowała zboża pomimo utrzymujących się napięć w konflikcie na Ukrainie. Znaczna deprecjacja rosyjskiego rubla wpływała korzystnie na eksport z tego kraju. Jednak ostatnie umocnienie się notowań rosyjskiej pszenicy w wysyłce wpłynęło na wyniki przetargu na dostawy do Egiptu.
 
W tym tygodniu GASC dokonał zakupu 120 tys. ton francuskiej i rumuńskiej pszenicy. W odniesieniu do francuskiego ziarna był to pierwszy zakup od ośmiu miesięcy. Pomimo to handlowcy są sceptyczni co do kontynuacji dostaw francuskiej pszenicy na ten jeden z głównych rynków zbytu.
 
Od początku tego roku GASC kupował przede wszystkim rosyjską, rumuńską i ukraińską pszenicę. Jednak ostatnie podrożenie rosyjskiej pszenicy w wywozie przyczyniło się do zaakceptowania oferty francuskiej na 60 tys. ton za 240,4 USD/t (na bazie fob + koszty frachtu w wysokości 17,5 USD/t).
 
Drugą ofertą przyjętą przez GASC podczas ostatniego przetargu było 60 tys. ton rumuńskiej pszenicy od firmy Bunge za 247,24 USD/t (fob + koszty frachtu w wysokości 12,64 USD/tonę).

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl