| Autor: redakcja1

Indeks cen żywności FAO odnotował w październiku dalszy wzrost

Według Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe ceny artykułów spożywczych wzrosły w październiku i był to piąty z rzędu wzrost miesięczny tego wskaźnika.

Indeks cen żywności FAO odnotował w październiku dalszy wzrost
Silny wzrost indeksu cen żywności był konsekwencją wyższych cen zbóż, cukru i w mniejszym zakresie drożejących olejów roślinnych oraz przetworów mlecznych. Tymczasem wchodzące w skład indeksu ceny mięsa kontynuowały trend spadkowy obserwowany od stycznia tego roku.
 
Indeks cen żywności FAO, który śledzi międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, osiągnął w październiku wynik 100,9  pkt, czyli był o 3,1% wyższy niż we wrześniu i 6% wyższy niż przed rokiem.
 
Tym razem rosły wszystkie (z wyjątkiem cen mięsa) subindeksy składające się na indeks cen żywności.
 
Indeks cen zbóż wzrósł w październiku o 7,2% w porównaniu z wrześniem i był o 16,5% powyżej wartości sprzed roku.
 
Październikowy wzrost był czwartym miesiącem z rzędu. Ceny eksportowe pszenicy dalej rosły w październiku, odzwierciedlając silny globalny popyt w obliczu malejącej dostępności eksportowej, złych warunków uprawy w Argentynie i utrzymującej się suszy niekorzystnie wpływającej na warunki pszenicy ozimej w niektórych częściach Europy, Ameryce Północnej i regionie Morza Czarnego. Międzynarodowe ceny kukurydzy również wzrosły do ​​ponad sześcioletnich maksimów, głównie za sprawą szybkiego tempa zakupów dokonywanych przez Chiny i wyższego niż wcześniej przewidywano spadku zapasów w Stanach Zjednoczonych, a także gwałtownych spadków dostaw eksportowych z Brazylii i Ukrainy.
 
Indeks cen olejów roślinnych wzrósł o 1,8% miesiąc do miesiąca, głównie dzięki rosnącym notowaniom oleju palmowego, słonecznikowego i sojowego, osiągając 8-miesięczny rekord.
 
Indeks cen produktów mlecznych wzrósł w październiku o 2,2% i był  o 3,5% powyżej jego wartości w październiku 2019 roku.
 
Indeks cen cukru wzrósł w październiku o 7,6% i wyniósł  85,0 punktów. Wzrost ten odzwierciedlał przede wszystkim perspektywę niższej produkcji cukru zarówno w Brazylii, jak iw Indiach, dwóch największych krajach produkujących cukier, z powodu poniżej średniej opadów. Ceny cukru były również wspierane przez wydarzenia w Tajlandii, gdzie produkcja cukru jest niższa o prawie 5 procent w porównaniu z zeszłym rokiem w wyniku przedłużających się suchych warunków. Dodatkową presję na wzrost wywołał zakup funduszy, o czym świadczą raporty CFTC.
 
Indeks cen mięsa wynosił średnio 90,7 punktu w październiku i nieznacznie spadł (0,5%) od września, kontynuując ogólny trend spadkowy obserwowany od stycznia tego roku. W ujęciu rok do roku indeks spadł o 10,9 punktu (10,7%) w stosunku do wartości w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Spadły ceny wieprzowiny, ponieważ spadek notowań niemieckich produktów, odzwierciedlający dalszy wpływ ograniczeń importowych nałożonych przez Chiny na Niemcy, przeważył nad wzrostem cen z Brazylii ze względu na silny popyt importowy. W międzyczasie ceny mięsa wołowego spadły z powodu słabego popytu w Stanach Zjednoczonych w połączeniu z rosnącymi dostawami z Ameryki Południowej, chociaż dostawy z Australii spadły z powodu rosnącego zapotrzebowania na bydło do odbudowy stada. Ceny mięsa drobiowego również nieznacznie spadły z powodu zmniejszonych zamówień z Chin i Arabii Saudyjskiej.


Tagi:
źródło: