| Autor: redakcja1

Światowe ceny żywności były w maju o 40% wyższe niż przed rokiem

W najnowszym raporcie analitycy FAO poinformowali, że maj był dwunastym miesiącem z rzędu, kiedy ceny głównych artykułów żywnościowych rosły. Tym razem skala miesięcznego wzrostu była bardzo duża. Skok cen o blisko 5% w skali miesiąca był największy od października 20210 roku. W skali 12 miesięcy analizowany indeks wzrósł o 39,7%.

Światowe ceny żywności były w maju o 40% wyższe niż przed rokiem
Indeks cen olejów roślinnych wzrósł w maju o 7,8% (12 miesiąc z rzędu). Utrzymująca się siła indeksu odzwierciedla głównie rosnące wartości oleju palmowego, sojowego i rzepakowego.
 
Indeks cen zbóż wzrósł w maju o 6% w stosunku do kwietnia i był o 36,6% wyższy niż rok temu. Za wzrost cen zbóż odpowiadały pogarszające się prognozy produkcji w Brazylii przy utrzymującym się dużym popycie. Pod koniec maj ceny kukurydzy zaczęły spadać, głównie w oczekiwaniu na lepsze oczekiwania produkcji w Stanach Zjednoczonych. W skali miesiąca międzynarodowe ceny kukurydzy wzrosły o 8,8%, (89,3% r/r) osiągając najwyższy poziom od stycznia 2013 roku. Jęczmień i sorgo podrożały w maju, odpowiednio o 5,4% i 3,6%. Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły na początku maja, ale w końcówce miesiąca doszło do przeceny gdy poprawiły się warunki upraw, zwłaszcza w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Mimo to ceny pszenicy umocniły się w skali miesiąca o 6,8% w porównaniu z kwietniem i były 28,5% powyżej poziomów z maja 2020 r.
 
Indeks cen cukru był najwyższy od marca 2017 roku po wzroście o 6,8% w maju. Za wzrost międzynarodowych cen cukru odpowiadały opóźnione i słabe zbiory w Brazylii. Ten największy na świecie eksporter cukru zmaga się w ostatnich miesiącach z dotkliwą suszą. Dodatkowym wsparciem dla cen cukru były wyższe ceny ropy naftowej.
 
Indeks cen mięsa wzrósł w maju o 2,2% (8 miesiąc z rzędu) i 10% w skali 12 miesięcy (najmniej spośród wszystkich grup). W raportowanym miesiącu wzrosły ceny wszystkich gatunków mięsa, co wynikało przede wszystkim z szybszego tempa zakupów importowych krajów Azji Wschodniej, głównie Chin.
 
Indeks cen produktów mlecznych wzrósł w maju o 1,5% (12 raz z rzędu) i był o 28% wyższy niż w maju 2020 roku. W maju wzrosły międzynarodowe ceny odtłuszczonego i pełnego mleka w proszku oraz serów. Jednocześnie spadły ceny masła, kończąc jedenastomiesięczny wzrost cen.


Tagi:
źródło: