| Autor: redakcja1

O trudnej sytuacji na rynku wieprzowiny podczas AGRIFISH

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że Komisja Europejska nie wyklucza działań interwencyjnych w sektorze wieprzowiny. Jednocześnie przyznał, że trudno będzie przygotować rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim hodowcom.

O trudnej sytuacji na rynku wieprzowiny podczas AGRIFISH
Polska zaproponowała w obecnej sytuacji gospodarczej skoncentrowanie Wspólnej Polityki Handlowej przede wszystkim na skutecznej realizacji postanowień istniejących już umów.
 
– Dlatego też popieramy szersze wykorzystywanie przez Komisję procedur rozstrzygania sporów, zarówno w ramach WTO, jak i umów o wolnym handlu. Uważamy, że należy przeciwdziałać nieuzasadnionym barierom handlowym, które blokują możliwość wykorzystywania preferencji taryfowych np. Polska od szeregu lat nie ma dostępu do koreańskiego rynku mięsa – powiedział wiceminister Bartosik.
 
– Uważamy, że umowy o wolnym handlu z partnerami, którzy są poważnymi eksporterami, powinny być wyposażone w skuteczne bilateralne klauzule ochronne, pozwalające na ochronę sektora rolnego w razie wystąpienia negatywnych skutków ekonomicznych liberalizacji handlu – dodał Ryszard Bartosik.
 
Wiceminister podkreślił, że Polska oczekuje na opracowanie przez Komisję w umowie z Mercosurem procedur umożliwiających zastosowanie bilateralnej, ogólnej klauzuli ochronnej w odniesieniu do sektora rolnego.
 
Zdaniem Polski zapisy umowy ze Zjednoczonym Królestwem w zakresie klauzul ochronnych, Level Playing Field czy SPS stanowią modelowe rozwiązania do uwzględnienia w innych umowach o wolnym handlu, w szczególności tych, gdzie UE ma interesy defensywne w sektorze rolnym.
 
Podczas  wymiany  poglądów ministrowie podkreślali nowe okoliczności w handlu: skutki  trwającej  pandemii COVID-19, niedawne porozumienie UE-Wielka Brytania, nową administrację USA, stosowanie istniejących umów oraz  trwające dwustronne i  wielostronne negocjacje w WTO.

Stan prac nad reformą WPR

W związku z trójstronnymi negocjacjami dotyczącymi przyszłej reformy WPR, przewodnicząca Rady poinformowała  ministrów o stanie tych negocjacji.

– Sprawne doprowadzenie do kompromisu między wszystkimi instytucjami jest ważne. Od tempa negocjacji ważniejsza jest jednak jakość i klarowność ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie reformy WPR. Nie chcielibyśmy odkładania negocjacji w sprawie zielonej architektury na późniejszy etap – powiedział wiceminister Bartosik.
Oznaczałoby to bowiem odsunięcie w czasie negocjacji dotyczących warunkowości. Tymczasem warunkowość stanowi kluczowy element przyszłej WPR, ponieważ od niej uzależnione jest zarówno podstawowe wsparcie dochodu rolników, jak i zasady ekoschematów oraz płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych.
 
Odłożenie uzgodnień dotyczących warunkowości na późniejszy termin utrudnia prace nad planami strategicznymi. Dlatego, zdaniem Polski, ten obszar powinien być w negocjacjach traktowany priorytetowo.


Tagi:
źródło: