I wiesz, co jesz – chleb

Chleb jest integralną częścią naszego codziennego jadłospisu. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kromki chleba. Niemniej jednak nie jest znana dokładna data jego powstania. Według różnych źródeł pojawił on się około 10-12 tysięcy lat temu.

I wiesz, co jesz – chleb
3. Żytni (razowy) – składa się na niego przede wszystkim mąka nieoczyszczona, gdyż przed zmieleniem ziarna nie jest usuwana jego zewnętrzna warstwa, która zawiera składniki mineralne i witaminy. Dzięki temu pieczywo ma sporo polifenoli, lignanów, a także kwasu fitynowego, zmniejszających poziom cholesterolu. W związku z tym, żytnie pieczywo razowe powinny spożywać osoby otyłe, cierpiące na zaparcia, choroby serca i układu krążenia. Warto jednak pamiętać, iż specjaliści nie zalecają spożywania wyłącznie chleba razowego, gdyż zawarte w nim fityniany mogą utrudniać trawienie i przyswajanie z posiłków białek, a także miedzi, żelaza, magnezu, molibdenu oraz chromu. Chleb razowy wypiekany jest tylko z mąki żytniej jasnej lub ciemnej, przy czym może zawierać także mąkę pszenną w udziale nie większym niż 15%. Jeśli zawartość mąki pszennej będzie większa to taki wyrób zaliczamy do pieczywa mieszanego. Głównymi składnikami pieczywa żytniego są: mąka żytnia, woda i sól. Chleb produkowany jest na zakwasie z minimalnym dodatkiem drożdży piekarskich prasowanych. Do tego rodzaju pieczywa należą: chleb żytni razowy (lekki, jasny mleczny, pełnoziarnisty, staropolski, razowy, razowy na miodzie, razowy z soją i słonecznikiem), sitkowy i pytlowy, turystyczny, pumpernikiel.
 
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o chlebie orkiszowym. Chleb taki powstaje przy udziale orkiszu, który jest gatunkiem pszenicy nazywnej również szpeclem. Był on bardzo popularny w czasach średniowiecznych, ale częściowo zapomniano o jego uprawie, przez co nie został zmodyfikowany tak jak inne zboża, tym samym zachowując swoje naturalne właściwości.
 
Chleb orkiszowy jest wypiekany częściowo z razowej mąki orkiszowej i jest bardzo zdrowy, gdyż ułatwia on trawienie, wzmacnia odporność, spowalnia procesy starzenia, pomaga też przy spadku energii i zmęczeniu, obniża poziom cholesterolu we krwi i zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Doskonały dla osób poddanych intensywnej opiece medycznej, wcześniaków i chorowitych niemowląt.

Najlepiej zatem samemu piec chleb, ale nie każdy ma na to czas czy chęci. Jak zatem wybrać ten najlepszy? Wiadomo, że w tym przypadku najlepiej jest kupować go w sprawdzonej piekarni, ale niestety nie każdy ma taką możliwość.
 
Na rynku sporo jest pieczywa o niskiej jakości dlatego też należy dokładnie czytać etykiety ze składnikami danego chleba. Jest to niezmiernie ważne, gdyż dobry chleb powinien być lekko gliniasty, łatwo się kroić i zachować świeżość nawet przez tydzień. W znacznej ilości pieczywa można spotkać się z takimi dodatkami jak wszelkiego typu utleniacze jak przykładowo dwutlenek chloru, który sprawia, że mąka staje się jeszcze bielsza, emulgatory zwiększające objętość bochenka i zapobiegające jego kruszeniu, ale tylko zaraz po upieczeniu, fosforany zapewniające ochronę przed szybkim wysuszeniem oraz karmel poprawiający smak, aromat i konsystencję. Jak już wspominaliśmy karmel jest często dodawany do pieczywa, by nadać mu odpowiedni kolor.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: