| Autor: redakcja1

Koniunktura w rolnictwie. Poprawa rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej

Syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie (SWKR) zwiększył się o 0,2 pkt. proc. i powrócił do poziomu wrześniowego wynoszącego 100,6 punktu. Zadecydowała o tym poprawa wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu, przy niezmienionym wskaźniku nożyc cen.

Koniunktura w rolnictwie. Poprawa rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej

Koniunktura w rolnictwie

Wyrównany wskaźnik potencjalnego popytu wzrósł o 0,5 pkt. proc. do 100,7 punktu, był jednak niższy niż przed rokiem o 0,4 pkt. proc. Nie osiągnął również poziomu wrześniowego i sierpniowego.
 
W ocenie Jadwigi Seremak-Bulge, o zwyżce wskaźnika potencjalnego popytu zadecydowała głównie poprawa wyrównanego wskaźnika indeksu produkcji przemysłu spożywczego o 1,2 pkt. proc. do 101,6 punktu, a także ożywienie obrotów handlowych towarami rolno-spożywczymi z zagranicą. Wyrównany wskaźnik nożyc cen nie zmienił się w analizowanym miesiącu i wyniósł podobnie jak przed miesiącem 100,7 punktu. Jednocześnie był on o 1,1 pkt. proc. większy niż w listopadzie 2015 r. Wpłynęły na to przeniesione skutki wcześniejszego wzrostu cen skupu, których nie zdołały osłabić październikowe zniżki większości podstawowych surowców rolniczych.
 
W październiku br. ceny skupu malały średnio o 1,1%. W tym miesiącu jedynie ceny skupu mleka wzrosły o 7,6%, a w mniejszym stopniu także żyta o 2,2%, cieląt i prosiąt odpowiednio o 0,7 i 1,8%. Ceny skupu pozostałych zbóż obniżyły się od 0,3% - pszenica do 14,9% - kukurydza, ziemniaków o 3%, bydła o 3,5%, trzody chlewnej o 5,1%, a drobiu o 4,6%. Zniżce cen skupu towarzyszył wzrost bieżącego wskaźnika zmian cen środków produkcji o 0,1 pkt. proc do 100,2 punktu. Jednakże wyrównany wskaźnik zmian cen środków produkcji z uwagi na wcześniejsze spadki cen utrzymał się na poziomie 100,0 punktów.
 
Zmiany cen jakie dokonały się w ciągu 10 miesięcy 2016 r. w porównaniu z grudniem 2015 r. były korzystne dla rolnictwa i lepsze niż przed rokiem o tej porze. Ceny koszyka skupu zwiększyły się w tym czasie o 0,8 pkt. proc., podczas gdy ceny środków produkcji obniżyły się o 0,9 pkt. proc. W konsekwencji skumulowany wskaźnik nożyc cen w październiku 2016 r. wyniósł 101,7 punktu, podczas gdy przed rokiem wynosił tylko 97,1 punktu.
 
W najbliższych miesiącach można spodziewać się niewielkiej poprawy rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej. Sprzyjać temu powinien rosnący popyt na żywność, pod wpływem lepszej sytuacji na rynku pracy i wzrostu dochodów, poprawa koniunktury na globalnym rynku mleka, a również sezonowe spadki podaży większości produktów roślinnych. W przeciwnym kierunku działać będą sezonowe obniżki cen skupu trzody chlewnej i drobiu.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!