Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Dalsze spadki cen skupu mleka w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na krajowym rynku mleka w dalszym ciągu przeważają czynniki wywierające presję na zniżki...

Na krajowym rynku mleka w dalszym ciągu przeważają czynniki wywierające presję na zniżki cen skupu. Jak wynika z najnowszych danych GUS w lipcu 2014 roku za hektolitr surowca rolnicy otrzymywali średnio 134 zł, a więc mniej o ponad 1% w odniesieniu do czerwca tego roku i o ponad 3% więcej w ujęciu rocznym – informują analitycy BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny skupu mleka w Polsce

Największe obniżki cen mleka odnotowano w województwie lubuskim - o ponad 4% w skali miesiąca do 139,1 zł/hl oraz pomorskim - o 3% do 135,9 zł/hl. Natomiast w lubelskim ceny zwiększyły się o ponad 2% do 137,2 zł/hl.
 
Jednakże tegoroczne zmiany cen mają charakter sezonowy i nie odbiegają od przeciętnej wieloletniej. W czasie ostatnich pięciu lat cena w lipcu zmalała średnio o 1% w odniesieniu do czerwca.
 
Jeszcze do niedawna analitycy BGŻ szacowali, że spadki cen skupu utrzymają się do końca III kwartału 2014 roku, a pod koniec tego roku surowiec prawdopodobnie zacznie drożeć. Sprzyjać temu miało polepszenie się sytuacji gospodarczej w Polsce, która stymuluje wzrost spożycia przetworów mlecznych, w tym głównie jogurtów, deserów mlecznych czy serów, a także stale rosnący popyt importowy.
 

Ceny sera i masła mogą dalej spadać
 

Niemniej jednak, wprowadzone przez Rosję embargo niewątpliwie przełoży się na pogłębienie zniżkowego trendu cen zbytu - przede wszystkim serów i masła, ale w następnych miesiącach może to dotknąć również artykułów płynnych. Biorąc pod uwagę duży przyrost wolumenu skupu mleka, w I półroczu 2014 roku był on o prawie 8% większy niż w tym samym okresie przed rokiem - w najbliższych miesiącach mogą zwiększać się zapasy przetworów mlecznych, co będzie wywierało presję na dalsze spadki cen skupu mleka.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl