| Autor: redakcja1

Światowa produkcja mleka wzrośnie o 1,5% do 800 mln t

Utrzymujące się niskie ceny surowca oraz nadwyżki produktów mleczarskich nie sprzyjają rozwojowi globalnej produkcji mleka - informuje Bank BGŻ BNP Paribas.

Światowa produkcja mleka wzrośnie o 1,5% do 800 mln t

Produkcja mleka

Jak wynika z najnowszego raportu FAO, w 2015 r., w odniesieniu do roku poprzedniego,  przewidywana światowa produkcja mleka wzrośnie o 1,5 proc. do 801 mln t. Tempo przyrostu będzie zatem nieznacznie mniejsze niż w 2014 r., bo na poziomie 2 proc. W krajach rozwijających się podaż mleka były wyższe o 2,5 proc., a w krajach rozwiniętych zaledwie o 0,5 proc.

Produkcja wzrośnie we wszystkich regionach świata z wyjątkiem Oceanii. Największa jej zwyżka, podobnie jak w latach poprzednich, szacowany jest w Azji o 2,8 proc., w szczególności u czołowego producenta - w Indiach, gdzie produkcja zwiększy się o 4,3 proc. do 147,8 mln t, co będzie stanowić 18,5 proc. globalnego kontyngentu wolumenu wytworzonego mleka, a więc o 2,2 p.p. więcej niż w 2010 r.

Większa podaż mleka w Indiach odbywa się za sprawą poprawy wydajności krów i zwiększeniu ich pogłowia, a motorem napędowym zapotrzebowania na przetwory mleczarskie są zachodzące w tym kraju procesy urbanizacyjne, wzrost liczby ludności oraz ich dochodów. Zdaniem FAO produkcja mleka w Pakistanie zwiększy się o 2,5 proc. do 41 mln t, a w Turcji o 5,1 proc. do 20,5 mln t.

Natomiast w Chinach może zmaleć o 0,6 proc. do 42,6 mln t, gdzie w wyniku niskich cen skupu mleka część mniejszych gospodarstw zaprzestała produkcji lub zredukowała wielkość stad. Z uwagi na dobry stan pastwisk na przeważającym obszarze Afryki, spodziewa się, że podaż mleka na kontynencie afrykańskim zwiększy się o 0,8 proc. do 46,6 mln t.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!