Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Handel zagraniczny wołowiną i cielęciną z Polski i UE w 2014 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wzrost produkcji wołowiny na rynku globalnym oraz ograniczone zapotrzebowanie na ten gatunek...

Wzrost produkcji wołowiny na rynku globalnym oraz ograniczone zapotrzebowanie na ten gatunek mięsa w krajach UE spowodowały, że w 2013 r. przeciętna unijna cena bydła ukształtowała się poniżej poziomu z 2012 r. W związku z tym, w marcu tego roku przeciętnie w UE za 100 kg żywca wołowego klasy poubojowej schłodzonej R3 płacono 387,30 EUR, a zatem o 2,5% mniej niż przed rokiem – podaje Agencja Rynku Rolnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W minionym roku, pomimo mniejszej krajowej produkcji żywca wołowego, eksport tego gatunku mięsa z Polski był wyższy niż przed rokiem. Przyczyniły się do tego mniejsze ceny skupu bydła rzeźnego w Polsce w odniesieniu do cen w innych krajach Unii. W 2013 r. przeciętna krajowa cena skupu bydła rzeźnego wyrażona w walucie unijnej stanowiła 79% średniej ceny w UE w porównaniu do 85% rok wcześniej.
 
W rezultacie, w zeszłym roku z Polski w ekwiwalencie mięsa wysłano 344 tys. ton żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych, czyli o 3% więcej niż w 2012 r. Mięso wołowe stanowiło 89% eksportu całego asortymentu wołowego. Dostawy mięsa był o 4% większe niż w 2012 r., a żywca i przetworów wołowych odpowiednio o 11% i o 4% mniejsze.
 
W pierwszych dwóch miesiącach 2014 r. z kraju w ekwiwalencie mięsa wyeksportowano niemal 50,4 tys. ton żywca, mięsa i przetworów wołowych i cielęcych, a zatem o 6% mniej niż w tym samym okresie 2013 r. Wyższy niż przed rokiem był eksport przetworów o 9%, a niższy eksport mięsa - o 7% i zwierząt żywych - o 2%. W całym 2014 r. wysyłka żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych może być nieznacznie większa niż w 2013 r.
 
Utrzymujący się w 2013 r. spadkowy trend cen wołowiny na rynkach zagranicznych stymulował wzrost importu, który w dalszym ciągu był niewielki. W 2013 r. do kraju sprowadzono 28 tys. ton produktów wołowych i cielęcych, tj. o 5 tys. ton więcej niż w 2012 r. Import był wyższy przede wszystkim z uwagi na zwiększony przywóz bydła, w tym szczególnie cieląt. W 2013 r. zaimportowano blisko 74,2 tys. szt. bydła, a więc o 84% więcej niż przed rokiem. W okresie styczeń– luty 2014 r. do Polska dostarczono 5,2 tys. ton żywca, mięsa i przetworów wołowych, o 9% więcej niż w analogicznych miesiącach 2013 r. zwiększył się głownie import żywca, przy spadku przywozu mięsa.
 
W całym 2014 r., w wyniku szacowanego przyrostu produkcji na rynku globalnym i unijnym oraz spodziewanego ożywienia krajowej konsumpcji, import asortymentu wołowego do Polski prawdopodobnie będzie nieznacznie wyższy niż w 2013 r. Przewiduje się utrzymanie tendencji wzrostowej w imporcie cieląt i młodego bydła. W niewielkim stopniu może wzrosnąć również import mięsa.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl