| Autor: redakcja6

Korzystne prognozy dla sektora mleczarskiego do 2023 r.

Z prognoz Komisji Europejskiej wynika, że do końca 2023 roku perspektywy dla branży mleczarskie w Unii Europejskiej kształtują się na zadowalającym poziomie, zarówno na rynku wewnętrznym jak i globalnym.

Korzystne prognozy dla sektora mleczarskiego do 2023 r.
W grudniu 2013 roku Komisja Europejska wydała raport dotyczący „Przewidywań dla rynków rolnych w UE w 2013-2023”. Jak co roku, także i tym razem zawarte zostały w nim projekcje sytuacji na głównych rynkach rolnych w perspektywie najbliższych dziesięciu lat.
 
Dla branży mleka eksperci przewidują zwiększenie całkowitej produkcji w Unii Europejskiej o 5% do 160,4 mln ton w 2023 roku wobec 152,3 mln ton w 2013 roku. W większym stopniu wzrosną dostawy surowca do mleczarni, bo o prawie 7% w ciągu dziesięciu lat, czyli o 9,5 mln ton do 149,9 mln ton.
 
Spadek przewidywany jest natomiast w przypadku zużycia mleka w gospodarstwach rolnych oraz sprzedaż bezpośrednia – o ponad 11% do 10,5 mln ton, w tym w „nowych” krajach członkowskich – o 16%.
 
Prognozowany wzrost produkcji będzie spowodowany przede wszystkim efektem wyższej wydajności mlecznej krów, która w 2023 roku wyniesie najprawdopodobniej 8500 kg/krowę w przypadku „starych” państw członkowskich i 6050 kg/sztukę w przypadku "nowych" krajów, które wstąpiły do Unii Europejskiej po 2004 roku.
 
Szacunki Komisji Europejskiej dotyczące zniesienia w 2015 roku kwotowania produkcji mleka wskazują na silny wzrost skupu mleka w dziesięciu krajach Wspólnoty. Oznacza to, że dynamika wzrostu przekroczy w analizowanym okresie 10%.
 
Na zmianie systemu w największym stopniu skorzysta Irlandia, gdzie rynkowa podaż mleka ma się zwiększyć o ponad 20%, a także Niemcy i Holandia, gdzie prognozowany jest wzrost o 16%. W przypadku Polski specjaliści szacują przyrost produkcji o około 10%. Natomiast spadek dostaw przewidywany jest w następujących państwach: Grecji, Węgier, Finlandii, Czech, Szwecji, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji.
 
Według Komisji Europejskiej, w latach 2013-2023 całkowite mleko zostanie przeznaczone na przetwórstwo serów, których produkcja na terenie krajów Wspólnoty osiągnie poziom o prawie 11% wyższy i wyniesie 10,7 mln ton, a eksport przekroczy 1 mln ton, czyli wzrośnie o 26%.
 
Korzystnie zapowiadają się także perspektywy dla rynku serwatki. Rozwijający się dynamicznie popyt na ten produkt mleczarski przyczyni się do 43-procentowego wzrostu wywozu serwatki w proszku do 802 tys. ton. Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie cen na wysokich poziomach.
 
Na rynki krajów trzecich oraz unijny trafi także spora ilość odtłuszczonego mleka w proszku. W 2023 roku sprzedaż tego produktu ukształtuje się na poziomie 1253 tys. ton, co oznacza wzrost w relacji rocznej o 18%. Należy jednak zaznaczyć, iż ponad połowa zostanie wyeksportowana poza kraje Wspólnoty. Eksport na poziomie 637 tys. ton będzie o prawie 60% wyższy w skali roku.
 
Jak podaje Bank BGŻ na podstawie prognoz Komisji Europejskiej, w bieżącym dziesięcioleciu brak jest natomiast wyraźnego trendu w sektorze masła. Produkcja i konsumpcja będą stabilne, natomiast eksport spadnie o ponad 9% do 109 tys. ton. Spowoduje to, że ceny masła będą na poziomie o około 20% niższym niż w 2013 roku.


Tagi:
źródło: