| Autor: redakcja6

Mleko w skupie nieznacznie tanieje

Z informacji Banku BGŻ wynika, że ceny mleka w skupie wykazują w bieżącym sezonie trend spadkowy. W lutym były bowiem o 1,3% niższe niż przed miesiącem, ale o 23% wyższe w stosunku rocznym i wyniosły 151,65 zł/hl.

Mleko w skupie nieznacznie tanieje
Największe spadki w relacji miesięcznej zaobserwowano w województwie mazowieckim, gdzie za hektolitr mleka gospodarze otrzymywali średnio 151,37 zł, tj. o 4% mniej. W pozostałych regionach sięgały one 1%. Natomiast w czterech województwach przekroczyły nieznacznie ceny ze stycznia bieżącego roku. Jedynie w regionie małopolskim podwyżka wyniosła 1,6% do poziomu 140,03 zł/hl.
 
Zdaniem analityków Banku BGŻ, odnotowane spadki mają charakter okresowy, niemniej ze statystycznego punktu widzenia są dość istotne. W drugim miesiącu 2013 roku spadek wyniósł bowiem 0,3% m/m, a w niektórych latach zdarzały się nawet jego wzrosty.
 
Z powyższych danych można wnioskować, że konkurencja o surowiec nieco słabnie. Zdaniem ekspertów, kolejne miesiące mogą przynieść dalsze spadki cen płacowych gospodarzom.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!