| Autor: redakcja1

Ceny skupu wołowiny nieznacznie spadły

Ceny skupu bydła rzeźnego w ubojniach w pierwszej połowie kwietnia br. były tylko minimalnie mniejsze od obserwowanych w grudniu 2015 r. To dobra informacja dla producentów, biorąc pod uwagę malejące ceny żywca wołowego na rynku Unii Europejskiej i umocnienie złotego względem euro w tym okresie – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Ceny skupu wołowiny nieznacznie spadły

Ceny skupu wołowiny

Jak wynika z danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena skupu bydła rzeźnego wyniosła 6,08 zł/kg i była tylko o 0,9 proc. niższa od ceny notowanej w ostatnim miesiącu 2015 r. Pomimo niskiej rentowności produkcji mleka, ceny krów na ubój od grudnia 2015 r. do połowy kwietnia br. zwiększyły się o 3,6 proc. do 4,66 zł/kg. Potaniał z kolei żywiec pozostałych grup bydła. Największą zniżkę wynoszącą 3,8 proc. odnotowano w odniesieniu do byków w wieku 12-24 miesięcy. Tylko w minimalnie niższym stopniu, bo o 3,4 proc., potaniały byki powyżej 24 miesięcy. W przypadku byków w wieku 8-12 miesięcy spadek ten wyniósł 1,8 proc. Ceny jałówek zmalały natomiast o 0,9 proc.

Obniżka cen żywca wołowego w Polsce nie była tak głęboka jak w przypadku Unii Europejskiej, gdzie według danych Komisji Europejskiej w pierwszej połowie kwietnia 2016 r. wobec grudnia 2015 r. żywiec wołowy potaniał o 5 proc.

Niemniej jednak, w pierwszej połowie kwietnia br. poziom cen bydła rzeźnego w kraju, w stosunku do porównywalnego okresu przed rokiem był o 0,4 proc. większy podczas gdy żywiec innych gatunków znacząco potaniał. Ceny indorów zmniejszyły się o 8,0 proc., żywca wieprzowego o 7,2 proc., a kurcząt o 6,2 proc. Roczne zmiany cen żywca poszczególnych grup bydła miały odmienny charakter niż ich dynamika w odniesieniu do grudnia. Krowy przed rokiem były tańsze o 3 proc., a jałówki o 0,7 proc. Ceny byków z kolei były o 2,2-2,9 proc.

W związku z tym, utrzymanie się cen skupu bydła rzeźnego na poziomie większym niż przed rokiem jest możliwe przede wszystkim z uwagi na znaczący wzrost eksportu. Jak wynika z danych MF (za MRiRW) kontyngentem wysyłki mięsa wołowego nieprzetworzonego w pierwszych dwóch miesiącach 2016 r., w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem, zwiększył się o 8,4 proc. do 53,8 tys. t. wzrósł głównie wywóz mięsa świeżego lub schłodzonego – o 10,4 proc. do 38,4 tys. t. Eksport mięsa mrożonego był wyższy o 1,4 proc. do 9,5 tys. t.

Jak wynika z danych GUS, w pierwszym kwartale 2016 r. skup żywca rzeźnego wołowego wraz z cielętami w przeliczeniu na mięso w wadze poubojowej ciepłej, w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem zmalał o 1,0 proc. do 50,1 tys. t. Natomiast skup żywca wieprzowego w tym samym czasie zwiększył się o 9,2 proc., a drobiowego o 30 proc. Znaczący wzrost podaży żywca wieprzowego i drobiowego przy stabilizacji podaży wołowiny jest powodem jej sporego podrożenia w porównaniu do innych gatunków mięsa.Tagi:
źródło: